Na německý trh se mohly dostat miliony falešných biovajec

Slepice, vejce

Slepice, vejce Zdroj: CTK

Německé úřady vyšetřují podle magazínu Der Spiegel podezření na jeden z nejrozsáhlejších podvodů v německém zemědělství. V jejich hledáčku se ocitlo na 200 drůbežáren ze západu a severu země, které údajně na trh dodaly miliony vajec falešně deklarovaných jako bioprodukty nebo vejce od nosnic z volného výběhu.

Vyšetřování začalo v září 2011, tedy dlouho před propuknutím současného evropského skandálu s falešně deklarovanou koninou, jenž zasáhl i Německo.

Státní zastupitelství v Oldenburgu zpravodajskému časopisu potvrdilo, že v případu podvodu s biovejci prověřuje okolo 150 drůbežářských závodů ve spolkové zemi Dolní Sasko - téměř každý pátý v této zemi - a dalších 50 v Severním Porýní-Vestfálsku a v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Vyšetřování se prý týká také firem v Belgii a v Nizozemsku.

Chovatelé jsou podezřelí, že své produkty vydávali za vejce z biochovu nebo od slepic držených ve volném výběhu, ačkoli ve skutečnosti žily ve stísněných podmínkách, které podle regulí Evropské unie neopravňují k používání těchto označení.

Prodej vajecProdej vajec | ctk-Igor Sefr

Každá nosnice z volného výběhu musí mít k dispozici prostor minimálně čtyř metrů čtverečních. Aby jejich vejce mohla být navíc deklarována jako bio, musí jejich krmení splňovat příslušné podmínky. Taková vejce se poté na trhu prodávají za vyšší cenu než od slepic chovaných v klecích.

„Je podezření, že se jednalo o systematický podvod. To není žádný kavalírský delikt, to by bylo klamání zákazníka,“ prohlásil dolnosaský ministr zemědělství Christian Meyer. Pokud se podezření prokáže, chce Meyer zapleteným podnikům odebrat licence. Oldenburské státní zastupitelství prověřuje, zda neporušily zákon o potravinách a ekologickém zemědělství. Za to hrozí buď pokuta, nebo trest vězení až do jednoho roku.

V Německu by to nebylo poprvé, kdy by se na trh dostaly potraviny neoprávněně vydávané za bioprodukty. Ty se u Němců těší velké oblibě. Podle odhadů odborníků zaznamenal biosektor v zemi loni obrat asi sedm miliard eur, téměř 180 miliard korun, co je zhruba šestiprocentní nárůst oproti roku 2011.

: