Na Tomanovy dohlédne žalobce. Jako by šli krachu vstříc, tvrdí o vedení Smetanové cukrárny věřitelé
Na jeden z největších bankrotů v potravinářském průmyslu za poslední léta si hodlá posvítit stát. Smetanová cukrárna řízená a vlastněná lidmi z okolí exministra zemědělství Miroslava Tomana v tichosti a prakticky ze dne na den zavřela brány už loni, takřka dvě stovky věřitelů povětšinou z řad malých a středních firem ale stále čekají na své peníze. Dlužná suma se blíží čtvrt miliardě korun. Někteří z věřitelů navíc naznačují, že se firma s takřka půlmiliardovým obratem zásobující ve své době cukrovinkami velké tuzemské řetězce svému pádu nejen nesnažila nijak zabránit, ale naopak mu šla paradoxně vstříc. Jasněji v celé věci tak mají udělat pražští státní zástupci.
Hned na počátku ledna vstoupilo do insolvence Smetanové cukrárny Krajské státní zastupitelství v Praze. Aniž by náměstkyně krajského státního zástupce Eva Vašíčková komentovala důvody k tomuto kroku, podle expertů se tak obvykle děje v situaci, kdy nelze vyloučit kriminální aspekt. „Obecně má vstup státního zastupitelství do insolvenčního řízení důvod v podezření na trestné činy, které by mohly souviset s insolvenčním řízením, jako je například zneužívání insolvenčního řízení k obohacení či obcházení zákona nebo nepoctivé jednání,“ vysvětluje partner poradenské společnosti Moore Czech Petr Kymlička. Státní zastupitelství má v obecné rovině rovněž chránit práva účastníků insolvenčního řízení, ať jde o dlužníka, či o věřitele.
Už v prosinci soud Smetanovou cukrárnu poslal do konkurzu, insolvenční návrh podala o měsíc dříve sama cukrárna s tím, že není schopna splácet své závazky. „Z prostředků své firmy jsem v posledních měsících zapůjčila společnosti Smetanová cukrárna více než 25 milionů korun, abych pomohla společnosti s výpadkem hotovosti, a tuto zápůjčku jsem kapitalizovala ve snaze nepřivodit předlužení společnosti,“ vysvětluje své kroky předcházející insolvenčnímu návrhu dcera exministra Tomana Kristina Tomanová.
Ta cukrárnu stále vlastní prostřednictvím společnosti Cointra. „Asi je zřejmé, že akcionář nebude vkládat do společnosti takto vysoké prostředky, pokud by jakkoli plánoval přivodit její úpadek. Bohužel ani tato finanční pomoc na záchranu nestačila,“ dodává Tomanová s tím, že vzhledem ke zdravotním problémům dále komentáře k bankrotu cukrárny nebude poskytovat. Jediným relevantním kontaktem je podle ní předseda představenstva firmy Martin Chroustovský. Ten ale opakovaně na pokusy o komunikaci nereagoval.
Sídlo Smetanové cukrárny v Opletalově. |
Podle obchodních partnerů se měl cukrářský byznys firmy postupně hroutit už v předchozích letech, „Nečekám, že bych dostal své peníze zpět. Ostatně z jednání firmy v posledních měsících byla cítit neférovost, nekomunikovali, nezvedali telefony, dlužili, kam se podívali. Působilo to skoro jako dva roky trvající podvod,“ říká Petr Fiala, jehož přepravní firma, kterou si přeje ponechat v anonymitě, zajišťovala mimo jiné dodávky cukrářského zboží Smetanové cukrárny do řetězců.
Cukrárna dluží Fialovi zhruba půldruhého milionu korun. Podle něho podnikání cukrárny v posledních dvou letech působilo tak, že majitelé nemají vážný zájem na jeho pokračování. „Firma se propadala po celý loňský rok. V průběhu celého roku jsme registrovali finanční problémy,“ říká i šéf Autodopravy Josef Drda Luděk Bielčík, které cukrárna dluží přes milion korun.
Cukrárna, v jejíž dozorčí radě až do loňského října zasedal exministr zemědělství za vlády Andreje Babiše Miroslav Toman, po sobě nechala přes 180 věřitelů, kolem 220 milionů korun dluhů a prakticky nulový majetek. Tedy krom zahnívajících ingrediencí do cukrovinek. „Při osobní návštěvě v prosinci loňského roku insolvenční správce shledal zásoby, které se nepodařilo navrátit zpět dodavatelům. V majetku dlužníka jsou zásoby, které jsou bezprostředně ohroženy zkázou či znehodnocením,“ popsal v závěru prosince stav závodu Smetanové cukrárny v Panenských Břežanech tehdejší insolvenční správce firmy Martin Kuře ze společnosti Alfa insolvenční s tím, že cukrárna skončila s byznysem prakticky z hodiny na hodinu.
Cukrárně se už v minulosti podařilo byznysově prosadit hned v několika velkých domácích řetězcích, mezi její odběratele patřily Tesco, Makro, Ahold, Billa či síť jídelen Eurest. V pražské Opletalově ulici firma provozovala stejnojmennou cukrárnu, která je aktuálně uzavřená. Podle posledních dostupných finančních údajů za rok 2021 utržila bezmála 450 milionů korun a dokázala vydělat téměř dvacet milionů korun. Samotná firma tehdejší rok hodnotila jako druhý nejlepší ve své historii. Jak psala e15, Babišův Agrofert se o cukrárnu zajímal na sklonku roku 2014, a to několik let poté, co holding opustil cukrářský byznys provozovaný předtím v rámci dceřiného Penamu.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!