Nečekejte zázraky, stabilizace Slavie potrvá dva roky, říká Šimáně | E15.cz

Nečekejte zázraky, stabilizace Slavie potrvá dva roky, říká Šimáně

Eden, Slavia
Eden, Slavia
• 

ČTK

Od nástupu nových vlastníků fotbalové Slavie, čínské společnosti CEFC a milionáře Jiřího Šimáněho, panují mezi fanoušky velká očekávání. Šimáně však varuje, aby příznivci v nejbližší době nečekali zázraky a byli trpěliví. Počítá s dvouletou stabilizací klubu a výraznou podporou práce s mládeží.

„Nečekejte zázraky. Rozumná doba pro nastartování nové Slavie jsou minimálně dva roky. Nebuďte, prosím, netrpěliví, všichni budeme bojovat za to, aby to byla doba co nejkratší. Zázraky se ale nedějí, vše si musíme poctivě odpracovat,“ uvedl Šimáně v tiskovém prohlášení.

Soustředit se chce zejména na práci s mládeží. Perfektně fungující akademie a mládežnická mužstva jsou podle něj základ. „Bez vlastních kvalitních hráčů nemá klub v evropském kontextu šanci. Těžko bude mít finanční prostředky na to, aby kupoval dobré a současně drahé hráče, ty musí umět vychovat a také prodat. Tomuto projektu budeme věnovat maximální pozornost,“ nastínil nový čtyřicetiprocentní vlastník klubu.

Změna plánu

Původně prý do fotbalu vstoupit nechtěl, jelikož se obával, že takový krok poškodí jeho reputaci. „Omlouvám se všem, kterým jsem po celá ta léta tvrdil, že nikdy do fotbalu nevstoupím. Myslel jsem to zcela vážně, nikdy jsem to opravdu nechtěl. Ne proto, že by mne fotbal nezajímal, ale proto, že mě všichni moji známí včetně mé rodiny snažně prosili o to, abych to nedělal, neboť z jejich pohledu i pouhý krok tímto směrem znamená nevratné poškození jména,“ vysvětlil Šimáně, který našel ve Slavii zalíbení díky svému otci.

Kvůli hrozícímu insolvenčnímu řízení proti Slavii však nakonec do fotbalu vstoupil. „Bylo jasné, že to Slavia bez vstupu nového akcionáře nezvládne. O většinový podíl jsem ale nestál a z možných spoluinvestorů byla nakonec nejrychlejší CEFC, velká čínská privátní společnost světového významu, která s námi shodou okolností v té době jednala o vstupu do Travel Servisu. Jsem přesvědčen, že to bylo dobré rozhodnutí,“ prohlásil Šimáně, který vlastní leteckou společnost Travel Servis.

Jiří Šimáně (65)
- Narodil se 19. prosince 1949, je absolventem právnické fakulty; před rokem 1989 pracoval Šimáně v podniku zahraničního obchodu Strojexport. Na přelomu 80. a 90. let byl zástupcem v Zambii. Podle časopisu Forbes patří mezi nejbohatší Čechy, v jeho žebříčku miliardářů mu patří 11. místo s majetkem odhadovaným na 11,3 miliardy korun.
- V roce 1991 založil Unimex Group s partnerem Jaromírem Šmejkalem, který je spoluvlastníkem dodnes. Podle databáze Prodata i dnes drží Šimáně 60 procent, zatímco Šmejkal zbytek firmy. Celkový obrat firem ve skupině Unimex přesáhl v roce 2014 25 miliard korun.
- Unimex začínal provozováním bezcelních obchodů, v polovině 90. let koupil od ČSOB 70 procent akcií Čedoku. Na konci roku 2007 pak získala 98procentní podíl v cestovní kanceláři americko-turecká investiční skupina Odien. Podle tureckých médií za podíl zaplatila 80 milionů dolarů.
- Dalším pilířem Šimáněho podnikání je letecká společnost Travel Service. Předchůdce firmy začal fungovat už v roce 1997, začínal s jedním Tupolevem Tu-154, postupem času se firma stala největším českým charterovým přepravcem. Od roku 2004 provozuje i nízkonákladové Smart Wings. Od letošního roku je Travel Service vlastníkem 34 procent akcií Českých aerolinií (ty se Šimáně pokoušel neúspěšně koupit celé už v roce 2009).
- Do skupiny firem kolem Unimexu patří i cestovka Canaria Travel nebo společnosti Global Spirit a Global Wine, dovážející do ČR alkohol. Unimex je dlouhodobě přítomný i na trhu potřeb pro kutily, v minulosti provozoval několik obchodů OBI, od poloviny roku 2013 rozvíjí vlastní řetěz hobbymarketů pod značkou Uni Hobby. Patří mu i golfový areál nedaleko Loděnice u Berouna.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.