Pokouření u sklenky a žádná evidence tržeb: V Česku „frčí“ klubové pivnice | E15.cz

Pokouření u sklenky a žádná evidence tržeb: V Česku „frčí“ klubové pivnice

Blesk.cz, pet

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

EET je zde tabu a nový zákon proti kouření, platný od května, také. S pivem na stole a cigaretou v puse si můžete zahrát třeba šipky, šachy nebo debatovat o Karlu IV. Mluvíme o tzv. klubových pivnicích, kterých je po Česku na desítky. Třeba Klub labužnických pohodářů má už víc jak 7 000 členů, kteří se sdružují po 62 klubovnách v celém Česku. Informoval o tom na svém webu Český rozhlas.

Jak se vyhnout elektronické evidenci tržeb (EET) nebo zákonu o zákazu kouření, ví Dagmar Krylová z Vrbky v Posázaví, která založila Klub labužnických pohodářů před 11 lety. „Dříve se k nám ročně přidávalo kolem pěti nových spolků. Předloni to bylo asi 12 spolků, letos to jsou už desítky,“ řekla předsedkyně Klubu Krylová Českému rozhlasu.

Celý proces je ale náročnější, než jen přejmenovat hospodu na klubovnu. Proto se na Krylovou obracejí hospodští z okolních vesnic i měst s prosbou o radu. Ta jim pomáhá s vyřízením zápisu spolku u rejstříkových soudů nebo se stanovami. „Stejnou“ klubovnu labužnických pohodářů pak najdete třeba v Sušici, Třebíči, Ostravě. Vyškově, Chomutově v Rejčkově nebo v Horním Bradlu.

 

Hlavním důvodem, proč se na Krylovou hospody obracejí, je zavedení EET. Příkladem může být sousední vesnice, kde žije trvale okolo 64 lidí. „Chtěli tam mít hospodu oficiálně, ale neudrželi to. Takže se z toho stala klubovna a členy jsou všichni z vesnice,“ řekla Krylová.

Aby klubovna byla klubovnou, musí mít její členové nějaký společný zájem. Ten může být naprosto běžný. Stačí i klasická hospodská zábava, jako jsou šipky nebo kulečník. Ti, kteří mají vytříbenější vkus, zakládají pak spolky šachistů, tanečníků, turistů, kolařů nebo i ochotníků. Najdou se i tací, kteří mají zájem o historické spolky, kde se debatuje třeba o Karlu IV. „Dobré je také dělat něco pro vesnici, pořádat soutěže pro děti,“ dodává předsedkyně Klubu labužnických pohodářů.

Aby se stal někdo členem klubu, musí se uvázat k dodržování klubových stanov. Některé kluby požadují třeba i členský příspěvek, který měsíčně činí třeba 20 korun.

Celý článek a další informace o EET najdete zde

 

Autor: Blesk.cz, pet

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.