Poštovní společnosti po celém světě trápí pokles poptávky | E15.cz

Poštovní společnosti po celém světě trápí pokles poptávky

Slovenská pošta, ilustrační foto
Slovenská pošta, ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poštovní společnosti po celém světě nyní drží na živu rozkvět nákupu přes internet. Jejich hlavní činnost podnikání, zasílání dopisů, strmě klesá a údaje z mnoha zemí naznačují, že samotné balíky nebudou pro záchranu pošt stačit. Kdysi hrdé poštovní služby, které pomohly vytvořit moderní společnost, tak nyní omezují své operace a hrozí jim další propad, upozornila agentura AP.

Británie se nyní připravuje na to, že se zcela zbaví zasílání dopisů a prodá svoji poštovní společnost Royal Mail, jejíž kořeny sahají téměř 500 let zpátky do doby panování Jindřicha VIII. Americká poštovní společnost U.S. Postal Service (USPS) minulý měsíc pobouřila veřejnost oznámením, že kvůli úsporám přestane dodávat dopisy v sobotu. Nový Zéland plánuje ještě drastičtější škrty, dodávky jen tři dny v týdnu místo šesti.

Je to přitom jen pár let, co se poštovní služby dostaly do finančních problémů. Příjmy USPS, která dodává zhruba 40 procent celosvětových poštovních zásilek, byly na vrcholu v roce 2007, kdy činily 75 miliard dolarů (1,5 bilionu korun). Od té doby je však pokles rapidní. Loni příjmy USPS činily 65 miliard dolarů a ztráta 15,9 miliardy dolarů. Pošta přepravila 160 miliard kusů zásilek, v roce 2007 to bylo 212 miliard. Musela také propustit 156 000 zaměstnanců, tedy asi 23 procent celkové pracovní síly.

Lidé již dopisy neposílají

Špatné zprávy přicházejí i z dalších oblastí. Francouzská La Poste odhaduje, že do roku 2015 bude objem zaslaných dopisů zhruba o 30 procent nižší než v roce 2008. Pošta v Japonsku přepravila loni o 13 procent méně dopisů než před čtyřmi lety. V Dánsku se objem zaslaných dopisů loni snížil o 12 procent.

Světová poštovní unie (UPU), která působí v rámci OSN, odhaduje, že v roce 2011 se objem zaslaných dopisů celosvětově snížil o téměř čtyři procenta. V rozvinutých zemích pak byl pokles ještě rychlejší a tyto země uzavřely v roce 2011 pět procent svých poštovních úřadů.

Pošty žijí zejména z balíků

Nákupy přes internet nadále rostou, což zvyšuje přepravu balíků. Na tomto poli má však pošta konkurenci soukromých přepravců. Pošta kdysi těžila ze svého monopolního postavení u dopisů, dopisy však vytlačily e-maily a krátké textové zprávy. Přednosta poštovního úřadu USA Patrick Donahoe nevěří, že pošta by mohla nahradit ztracené příjmy z dopisů růstem příjmů z balíků.

Jako jinde, i v poštovních službách se najde výjimka, která odolává trendu. Tou zemí je Čína, kde naopak poštovní služby od roku 2007 vzrostly o 56 procent, především díky čtyřnásobnému růstu expresních služeb.

Novozélandská vláda nyní přijímá veřejné připomínky kvůli navrhovanému zákonu, který má od příštího roku snížit počet dní, kdy je doručována pošta, na polovinu. Zhruba čtvrtina připomínek zatím dorazila poštou, což je považováno za neobvykle vysoký poměr. A co zbývajících 75 procent? To jsou e-maily, poznamenala agentura AP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.