Rekord překonán. Loterie vynesly sportu mládeže za půl roku 314 milionů | E15.cz

Rekord překonán. Loterie vynesly sportu mládeže za půl roku 314 milionů

Rekord překonán. Loterie vynesly sportu mládeže za půl roku 314 milionů
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

Dušan Kütner

Pokud vše půjde podle současného trendu, mládežnický sport by mohl za letošní rok získat více než šest set milionů korun. V pololetí si totiž polepšil o 314 milionů, což představuje 27procentní meziroční vzestup. Jako část loterijní daně obdržel tyto prostředky od loterijních a sázkových firem Český olympijský výbor. Loni přitom sportující mládež dostala za celý rok téměř 530 milionů korun.

„Nárůst je dán tím, že ekonomika je zdravá, a samozřejmě také faktem, že se zvýšila sazba těchto odvodů,“ uvedl místopředseda výboru Libor Varhaník. Loterijní daň se totiž od ledna zvýšila z dvaceti procent o tři procentní body. Zároveň stouply tržby sázkovým firmám, neboť kromě tradičního každoročního mistrovství světa v hokeji se od června konalo i fotbalové Euro, na které lidé v Česku prosázeli rekordní částku přes 1,7 miliardy.

Z jedenácti firem, kterých se možnost věnovat část daně přímo na sport mládeže týká, zatím přispělo devět. Nejvíce tradičně Sazka se 138 miliony, Tipsport, který poslal 97 milionů, a Fortuna s rovnými padesáti miliony. Peníze poslal i Synot Tip. Stalo se tak i přesto, že jeho majitel a senátor Ivo Valenta oznámil, že již nebude sponzorovat sport v Česku v čele s nejvyšší fotbalovou ligou. Chtěl tím protestovat právě proti zvýšení daní z loterií, a zejména z výherních automatů, kde má velký podíl na trhu.

Valachová chce zajistit sportu až šest miliard od státu. Prý je to málo

Od ledna ale loterijní firmy už možnost přesunout část daně ztrácejí. Ruší ji nedávno přijatý balík zákonů o hazardu, který vstoupí v platnost příští rok. Sportovci se přitom obávali výpadku v řádu stamilionů korun. Vláda ale přijala návrh na zvýšení financování sportu z nynějších 3,7 miliardy korun na šest miliard v příštím roce.

Součástí má být právě kompenzace za zrušení možnosti loterijních a sázkových firem přispívat na sport mládeže. Předpokládám, že ministryně školství a ministr financí své sliby dodrží a vý- padek z loterijních příjmů bude sportovnímu prostředí skutečně nahrazen,“ podotkl Varhaník.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!