Růst franku: Švýcarsku hrozí útěk bohatých turistů

Švýcary žijící z cestovního ruchu posílení franku těžce zasáhne, řekla severu 20 Minuten mluvčí státní agentury Schweiz-Tourismus Daniela Bär. „Co nejslabší kurz je pro nás zásadní. Už při současném kurzu máme potíže s cenami,“ uvedla.
Také hoteliéři silný frank nevítají. „Posílení franku přináší masivní zdražení Švýcarska jako prázdninové země a to nás hluboce zasahuje,“ uvedl Christoph Juen, šéf svazu hotelů Hotelleriesuisse.
Podle hoteliérů je Švýcarsko specifické tím, že do země cestuje jen málo turistů s cestovními kancelářemi. Většinu rezervací hotelů si turisté zařizují sami, portál Booking.com má v zemi tržní podíl 70 procent. Právě při nákupech přes podobné servery se posílení franků v cenách hotelů projeví okamžitě.
Kurz franku k euru
Podle největší evropské cestovní agentury TUI se zájezdy do Švýcarska prodávají hlavně během zimy. „Švýcarsko bylo vždy luxusní destinací,“ cituje z údajů TUI deník Die Welt. Ceny v turistických destinacích jsou zde podle srovnání švýcarského listu Blick výrazně vyšší než v sousedním Rakousku.
Jak uvádí Švýcarských statistický úřad, cestovní ruch se na celkových exportních příjmech podílí necelými pěti procenty a je tak jedním z nejvýznamnějších odvětví. Hoteliéři ale nejsou jediní, kdo si na posílení franku stěžuje. Například šéf výrobce hodinek Swatch předpověděl, že švýcarský vývoz zasáhne“tsunami“, jejíž následky pocítí celé Švýcarsko.
Reuters: Na růst franku doplatí vývozci a cizinci se švýcarskou hypotékou