Rybaření táhne. Češi za něj ročně utratí až 1,3 miliardy korun | E15.cz

Rybaření táhne. Češi za něj ročně utratí až 1,3 miliardy korun

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rybaření patří mezi mezi jeden z nejrozšířenějších národních koníčků. Hlídání udiček se stalo natolik populární, že mnoho lidí neváhá si na vytoužený prut nebo cestu na ryby půjčit peníze v bance. Byť počet registrovaných rybářů v posledních letech nepatrně klesl, jejich útraty naopak nadále rostou a podle analýzy televizního kanálu Fishing and Hunting přesahují 1,3 miliardy korun ročně.

„Fenomén rybaření existuje v Česku již mnoho let a postupem času se stále více profesionalizuje. Vidíme to i na našem specializovaném televizním kanálu Fishing and Hunting, jehož divácká základna je rok od roku náročnější. Diváci kanálu si potrpí na čerstvé technologické novinky či vysílání z rybářských závodů,“ popsala Erika Luzsicza, ředitelka společnosti Axocom, která televizní kanál v Česku a na Slovensku zastupuje.

Boom mezi takzvanými tichými blázny potvrzují i rostoucí počty obchodníků a nejrůznějších specialistů. Zatímco v devadesátých letech se výrobou návnad zabývalo jen několik málo českých firem, v současnosti je podobných výrobců již několik desítek. Na odbyt jdou pruty, rybářské zájezdy, speciální lokátory ale i krmné směsi nebo speciální mušky.

„Podle údajů z trhu je jen v Česku v rybářském segmentu aktivní zhruba tisícovka firem. Celkově pak trh generuje tržby dosahující 1,3 miliardy korun, na Slovensku je to pak polovina,“ upozornil Ákos Szekély z centrály Fishing and Hunting, která mapuje situaci na trhu několik let.

Na veletrh loni přijelo 25 tisíc lidí. Rybář Vágner chystá mistrovství

Rostoucí tržby v této oblasti eviduje i největší veletrh o rybaření For Fishing. Podle ředitele akce Michala Sedláčka se jen tržby veletrhu za poslední roky pohybují kolem 80 miliónů korun. Například uplynulý ročník dle statistik navštívilo přes 25 tisíc lidí.

O aktivitě na trhu a jeho atraktivitě svědčí i plány známého rybáře Jakuba Vágnera, který se chystá společně s investorem vybudovat společnost, která umožní v Česku sportovní rybaření, včetně tradičního chovu a prodeje ryb. Vágner rovněž chystá na rybníku Katlov juniorské rybářské závody World Carp Classic Junior. Akci dokonce podpořil Středočeský kraj půlmilionovou dotací. Akce pro rybáře ve věku od 14 do 18 let se má zúčastnit 15 tříčlenných týmů z celého světa.

Vágner nedávno dostal od Středočeského kraje dotaci tři čtvrtě milionu korun na obnovu rybníka, u nějž buduje centrum pro sportovní rybáře. Více než dvacetihektarový rybník si pronajal na 25 let od Kutné Hory. Pronajatý má také sousední rybník Pohan.

Rybářská sezóna se blíží

Rybářské žně nejen z pohledu obchodníků přicházejí pravidelně v březnu a pokračují do října. Rybáři však ani mimo tyto měsíce nezahálejí a kromě obligátního šetření se zaměřují na sledování televize. „Největší sledovanost má kanál Fishing and Hunting právě v zimních měsících, kdy diváci vyhledávají nejčastěji novinky a inspiraci pro nadcházející sezonu,“ doplnila Luzsicza s tím, že aktuálně si jen v Česku kanál předplácí přes 691 tisíc Čechů a 603 tisíc Slováků

Podle statistik Českého a Moravského rybářského svazu je v tuzemsku celkem 320 tisíc registrovaných rybářů. Na Slovensku je to pak zhruba 200 tisíc lidí. Jejich počet se v posledních letech sice lehce snížil, naopak v následujících letech by zejména díky baby boomu z poslední dekády měl opět růst.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah