Tržby obchodníků v březnu kvůli koronaviru klesly o téměř devět procent

Uvolňování opatření v Česku: Otevřely se některé obchody

Uvolňování opatření v Česku: Otevřely se některé obchody Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Češi se po pauze hrnou na nákupy oblečení, obuvi a knih (28. 4. 2020)
Češi se po pauze hrnou na nákupy oblečení, obuvi a knih
3
Fotogalerie

Tržby obchodníků, kromě prodejů motorových vozidel, v březnu meziročně klesly o 8,9 procenta. V únoru o sedm procent rostly. Důvodem březnového poklesu jsou vládní opatření kvůli koronaviru. Prodeje rostly jen v nespecializovaných obchodech s potravinami, farmaceutickým a zdravotnickým zbožím a v e-shopech. Pokles tržeb obchodníků s motorovými vozidly byl téměř třetinový. Informoval o tom Český statistický úřad. Statistici zároveň upozornili, že vzhledem k mimořádným opatřením mohou být březnová data později výrazně revidovaná.

Kvůli koronavirové epidemii byly prodejny s převážně nepotravinářským zbožím část měsíce zavřeny nebo měly omezený provoz.

„Největší pokles zaznamenaly prodejny oděvů a obuvi, jejichž tržby klesly téměř o 65 procenta, prodejnám s výrobky pro sport a rekreaci klesly tržby téměř o polovinu,“ uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. V obchodech s počítači a komunikačním zařízením klesl prodej téměř o 30 procent, tržby v prodejnách s potřebami pro domácnost se snížily o 22 procent.

Naopak tržby internetového a zásilkového prodeje se zvýšily o pětinu, v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím byly meziročně vyšší přibližně o devět procent. „Již zmiňovaný celkový růst tržeb za potraviny připadl zcela na nespecializované prodejny,“ uvedli statistici. Nespecializované prodejny potravin zaznamenaly růst tržeb o více než pět procent, ve specializovaných obchodech s potravinami ale klesly prodeje zhruba o 17 procent.

Po očištění o kalendářní vlivy se maloobchodní tržby v březnu meziročně snížily o 9,3 procenta, meziměsíčně klesly o 12,2 procenta.

Pokles tržeb obchodníků s motorovými vozidly v březnu výrazně zrychlil. Meziroční prodeje byly nižší o 29,5 procenta, v únoru byl pokles necelá čtyři procenta. Tržby za opravy aut klesly o 26,5 procenta, za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů pak o více než 30 procent.

Podle ČSÚ mohou březnová data později projít výraznější revizí. „Možnost revize je dána jednak nižším počtem podniků, které dotazníky vyplnily, jednak faktem, že část dat, která je běžně modelovaná na základě daňových přiznání k DPH z předchozích období, musela být odhadnuta,“ uvedli statistici. ČSÚ zároveň poděkoval podnikům, které data v současné situaci poskytly a umožnily tak zpracovat výsledky.