Zkrachovala cestovní agentura Travel esprit. Dluží miliony korun | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zkrachovala cestovní agentura Travel esprit. Dluží miliony korun

Zkrachovala cestovní agentura Travel esprit. Dluží miliony korun
pláž
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vag

Městský soud v Praze vyhlásil úpadek pražské cestovní agentury Travel esprit. Důvodem jsou obří dluhy, které značně převyšují majetek firmy. O peníze zřejmě přijdou nejen klienti a cestovní kanceláře, ale i státní instituce. Třeba za sociální pojištění Travel esprit dluží přes půl milionu korun.

Do insolvenčního řízení se zatím přihlásilo 128 věřitelů s celkovými pohledávkami za víc než 11 milionů korun. Své peníze však už patrně nikdy neuvidí. Hodnotu vlastního majetku totiž firma vyčíslila na necelých 400 tisíc. Navíc jej tvoří zhruba pět let staré vybavení kanceláře, vyplynulo z insolvenčního návrhu.

„Smutné na tom je, že nezanedbatelnou část z toho zaplatíme my všichni ze svých daní, protože dluhy agentura nasekala i ve státním sektoru,“ poznamenal server Krachycestovek.cz, který na případ upozornil.

Travel esprit je v hledáčku exekutorů

Pražská agentura, která zahájila podnikání v roce 2006, má finanční potíže již řadu let a je na ní vydáno několik exekučních příkazů. Jeden z nich podal i pražský finanční úřad, jemuž Travel esprit dluží nedoplatky na dani z příjmu ve výši 373 tisíc korun. Dluh společnosti vůči berňáku se hromadil neuvěřitelné čtyři roky, během nichž firma nerušeně prodávala zájezdy.

Z veřejných institucí patří mezi věřitele ještě Pražská správa sociálního zabezpečení, která přihlásila dlužné pojistné za téměř 553 tisíc korun, a Všeobecná zdravotní pojišťovna s neuhrazeným pojistným 32 340 korun.

Přišla o zájezd i peníze

Dalšími věřiteli agentury jsou cestovní kanceláře, provizní prodejci a hlavně desítky klientů. Jak vyplývá ze seznamu přihlášených pohledávek, který jednatel a spolumajitel Travel espritu Radek Řezáč odsouhlasil, někteří zákazníci se domáhají svých peněz již od roku 2009, respektive 2010.

Problémy agentury rezonují i na veřejných webových fórech. Třeba paní Naděžda S. už před rokem napsala: „Důrazné varování všem, kdo by snad chtěli vycestovat s CA Travel Esprit. V březnu 2012 jsem zaplatila 26 010 korun, přišla jsem o zájezd a peníze stále nemám.“ A podobných příspěvků jsou na internetu desítky.

Podivné je, že internetové stránky cestovní agentury i po vyhlášení úpadku stále fungovaly a nabízely zájezdy, navíc na nich nebyly zveřejněné žádné informace o bankrotu. Mobilní telefony jsou ale odpojené a pevné linky nikdo nebere.

„Úpadek agentury Travel esprit je bohužel dalším smutným dílkem mozaiky nedokonalosti českého zákona o podnikání v cestovním ruchu, který opakovaně selhává v ochraně zákazníků tak, jak ji nadefinovala Evropská unie ve své směrnici,“ konstatují Krachy cestovek.

Letos padly zatím čtyři cestovky a další je na hraně
První zkrachovala v závěru dubna třeboňská Bolero Tours, o týden později pražská Partner Alivia a na konci května západočeská CK Honza service. Jako poslední padla před pár dny Best Choice se sídlem v Praze, která jen následovala krach mateřské cestovky ze Slovenska. Nejasný je osud pražské CK Solymar. Ta zatím insolvenci nevyhlásila, ale kvůli absenci povinné pojistky proti úpadku pozastavila prodej zájezdů. Pády cestovních agentur – tedy firem, které pouze přeprodávají zájezdy jiných touroperátorů – obvykle nevyvolávají takovou pozornost médií, protože po nich nezůstává tolik poškozených klientů jako po cestovkách. Travel esprit se v tomto směru liší, právě kvůli výši svých dluhů a množství postižených zákazníků.

Nebojte se reklamovat dovolenou

Autor: vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!