Česká televize odmítá výroky o svém špatném hospodaření | E15.cz

Česká televize odmítá výroky o svém špatném hospodaření

Česká televize
Česká televize
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Generální ředitel České televize (ČT) Petr Dvořák se ohradil proti kritice, která v poslední době zaznívá na adresu této veřejnoprávní instituce. Na veřejném zasedání Rady ČT vystoupil proti tvrzením o údajném nekontrolovaném hospodaření ČT, utracení miliardových rezerv nebo výjimečnosti financování prostřednictvím poplatků.

Kritiku v posledních týdnech proti ČT směřovali třeba prezident Miloš Zeman, předseda hnutí ANO, vicepremiér Andrej Babiš, předseda sněmovního volebního výboru Martin Komárek (ANO) nebo senátor Jan Veleba (SPO).

„Česká televize byla v minulých dnech obviněna z toho, že její hospodaření je nekontrolované a netransparentní. Není to pravda. Kontrola hospodaření České televize je v kontextu ostatních institucí financovaných z veřejných zdrojů nadprůměrná,“ řekl Dvořák mimo jiné s poukazem na nedávná slova z hnutí ANO. Například šéf hnutí Andrej Babiš v minulém týdnu Hospodářským novinám řekl, že „sedmimiliardový rozpočet je obrovský a hospodaření ČT dnes nemůže de facto nikdo kontrolovat“. Dvořák dnes namítl, že taková kontrola existuje a opírá se o tři pilíře, a to Radu ČT spolu s její dozorčí komisí, nezávislý audit včetně auditu hospodaření a kontrolu veřejnosti.

Máme přes tři miliardy rezervu, odmítl Dvořák kritiku

V otázce údajného utracení rezerv, na které v minulých týdnech poukazoval senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba, Dvořák upozornil, že ČT má přes tři miliardy disponibilních prostředků. V době jeho nástupu bylo na účtu 3,67 miliardy korun; v rámci později schváleného dlouhodobého plánu bylo rozhodnuto, že prostředky v hodnotě zhruba dvou miliard budou považovány za rezervu určenou jen pro mimořádné projekty. Zbývající část bude například využita na výstavbu nového studia v Brně, kde se hrubá stavba odhaduje na 300 milionů korun, nebo novou digitální odbavovací technologii pro výrobu zpravodajství a sportu v hodnotě 200 milionů korun.

Dvořák odmítl rovněž tvrzení, že financování prostřednictvím poplatků není v Evropě běžné. „Není to pravda. Naprostá většina západoevropských televizí je primárně financována formou poplatků nebo formou daňového odvodu,“ zdůraznil.

Podle Zemana prý ČT neplní veřejnoprávní funkci

Nejsilnější kritiku si televize v poslední době vysloužila od prezidenta Zemana. Na začátku měsíce na její adresu uvedl, že neplní veřejnoprávní funkci a současně podpořil návrh senátora Veleby na změnu placení televizních a rozhlasových poplatků. ČT to tehdy označila za bezprecedentní útok na její nezávislost. Veleba později v Senátu nechal schvalování novely odložit kvůli údajné kontroverznosti návrhu a požádal, aby téma bylo předmětem veřejného slyšení v horní komoře.

Česká televize podle předběžné zprávy o plnění rozpočtu loni hospodařila s vyrovnanými výnosy a náklady 6,932 miliardy korun. Stav peněžních prostředků byl ke konci roku 3,140 miliardy korun. Zhruba desetinu rozpočtu představuje DPH bez nároku na odpočet. Za loňský rok rovněž poprvé od roku 2009 nastal mírný nárůst evidovaných přijímačů. Na letošní rok má ČT schválený vyrovnaný rozpočet 6,956 miliardy korun.

Obhajoba České televize

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah