Evropské tápání pokračuje | E15.cz

Evropské tápání pokračuje

Blog Lucie Bednárové
Blog Lucie Bednárové
• 
ZDROJ: archiv

Lucie Bednárová, šéfredaktorka portálu EurActiv.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mělo to být zásadní setkání, nicméně nakonec se toho příliš nezměnilo. Mimořádné zasedání Evropské rady, které svolal do Bruselu „evropský prezident“ Donald Tusk, vyslal jasný signál: Evropa bude ještě nějakou dobu tápat, jak se postaví k milionům uprchlíků, kteří nervózně přešlapují na jejích hranicích a sní o lepším životě.

Politici se pod vlivem posledních tragických událostí, kdy při překonávání Středozemního moře zemřelo několik stovek běženců, předháněli v projevech soustrasti. V každé větě pronesené na veřejnosti používali slovo „solidarita“. Jako marketingový nástroj to zabrat mohlo, navíc se toto „kouzelné slůvko“ i pokusili přetavit v jistý krizový plán, jenže k podstatě věci se stejně nedobrali. A to ještě pomiňme fakt, že nedojít k potopení přeplněných lodí mířících ke břehům Itálie, tak by se lídři ani nesešli.

Ano, země se rozhodly, že budou migranty zachraňovat, a to jak před utonutím, tak před pašeráckými gangy, které vydělávají na lidském utrpení a zoufalství. Chtějí také ve zvýšené míře pomáhat v místech konfliktů. Recept, jak překonat dlouhodobé neshody při hledání efektivní migrační a azylové politiky, stejně jako odhodlanost hovořit společným hlasem v zahraniční politice ale ze schůzky nevzešly. Což je špatně, protože bez jasné vize se Evropa kupředu nepohne, a to nejen v otázce imigrace. Ve vlnách Středozemního moře nebude možná díky zamýšlenému potápění pašeráckých lodí umírat tolik lidí, ale tlak na hranice EU nepoleví. V blízkosti Evropy zuří válečné konflikty, které jen tak rychle neskončí.

Země jako Česká republika a další, do kterých v současné době nemíří tolik žádostí o azyl jako třeba do Německa či Švédska, by měly sebrat větší odvahu a začít o problému otevřeně debatovat s veřejností. Neboli začít o tématu komunikovat, se všemi jeho klady a zápory. A samozřejmě i z toho plynoucími politickými riziky. Nelze donekonečna mlčet a házet zodpovědnost na státy na periferii unie, které nesou největší břímě ochrany vnějších hranic. Podle některých zjevně proto, aby země v srdci kontinentu mohly být v klidu.

Potíž je v tom, že tento pomyslný klid nemusí dlouho vydržet. Pokud nebude ve společnosti probíhat faktická diskuse, přistěhovalecké problematiky se mohou chytnout extremistické strany či jedinci. A politici by se mohli začít divit.

Chcete něco dodat? Souhlasíte, nebo jste proti? Reagujte prostřednictvím facebookových komentářů, které můžete psát přímo zde pod článkem.

Autor: Lucie Bednárová, šéfredaktorka portálu EurActiv.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah