Manažeři H-Systemu zůstanou bez trestu, soud potvrdil amnestii | E15.cz

Manažeři H-Systemu zůstanou bez trestu, soud potvrdil amnestii

Nejvyšší soud ČR
Nejvyšší soud ČR
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kauza tří představitelů vytunelované společnosti H-System definitivně končí. Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana proti soudnímu rozhodnutí o aplikaci prezidentské amnestie. Někdejší manažeři Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma se tak vyhnou případnému trestu.

Tři aktéři případu v roce 2011 dostali za účast na podvodu spojeném s projektem levného bydlení podmíněné tresty. Nejvyšší soud pak ale pravomocný verdikt částečně zrušil, protože uložené tresty považoval za příliš mírné.

Kvůli tomu kauza zůstala déle otevřená a dopadla na ni amnestie vyhlášená na Nový rok prezidentem Václavem Klausem. Prezident se tehdy rozhodl zastavit stíhání trvající déle než osm let u trestných činů se sazbou do deseti let.

Podle Zemanova dovolání si lze jen těžko představit, že by měl prezident v úmyslu ukončit trestní stíhání „v takových extrémních případech sofistikované trestné činnosti“, s takovým počtem poškozených a s natolik vysokou škodou. Zeman upozorňoval také na riziko, že se poškozeným uzavře cesta k náhradě škody.

„Z tohoto hlediska především nelze opomíjet celospolečenský zájem na zachování možnosti poškozených dosáhnout právní i faktické vymožitelnosti uplatněných nároků na náhradu škody, o niž by byli anulováním pravomocného výroku o povinnosti obviněných k náhradě škody prakticky připraveni,“ stálo v dovolání.

Nad rozsudkem se na svém facebookovém profilu pozastavila bývalá místopředsedkyně vlády Karolína Peake. „Amnestování manažerů H-systému Václavem Klausem, a dnešní rozhodnutí Nejvyššího soudu neobnovit s nimi soudní řízení, považuji za nespravedlnost. Setkala jsem se s lidmi podvedenými H-systémem. Penzisty, kteří své veškeré úspory H-systému dali, aby zajistili bydlení svým dětem. Přišli o všechno. Teď i o naději na alespoň částečné zadostiučinění,“ uvedla Peake.

Původně byli souzeni se Smetkou
Vítek a Eliáš si měli dle verdiktu Vrchního soudu v Praze z roku 2011 odpykat tříleté tresty vězení podmíněně odložené na zkušební dobu pěti let, Tůma 2,5 roku s odkladem na čtyři roky. Vrchní soud tak výrazně zmírnil tresty, které mužům dříve vyměřil pražský městský soud. Vítek a Eliáš dostali od prvoinstančního senátu devítiletý a Tůma osmiletý trest vězení. Manažeři byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Petrem Smetkou, který pak dostal pravomocně 12 let vězení. Soudy jej označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu. V kauze H-System přišlo nejméně 1095 lidí o 980 milionů korun.

Odůvodnění nového verdiktu Nejvyššího soudu, na který dnes upozornila Česká televize, není zatím známé. Soudci v minulých týdnech sice několik amnestií zrušili, vždy se však jednalo o případy lidí, kteří se po určitou dobu skrývali v zahraničí. Tato okolnost u manažerů H-Systemu nenastala, a soud tak nejspíš nenašel důvod k zásahu.

Nejvyšší soud by měl rozhodovat ještě o několika dovoláních nejvyššího státního zástupce v amnestijní agendě. Zeman nesouhlasí například s amnestováním Pavla Dvořáka, zakladatele společnosti Progres Invest, která připravila 36.000 lidí o půl miliardy korun. Nelíbí se mu ani částečná aplikace amnestie v kauze někdejšího konkurzního soudce Jiřího Berky nebo v případě vytunelovaného fondu Trend.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah