Rozšířením osvobození od poplatku by ČT mohla přijít o tři čtvrtě miliardy | E15.cz

Rozšířením osvobození od poplatku by ČT mohla přijít o tři čtvrtě miliardy

Rozšířením osvobození od poplatku by ČT mohla přijít o tři čtvrtě miliardy
ZDROJ: Jan Hrouda

ČTK

V případě rozšíření úlevy od placení televizního poplatku by Česká televize (ČT) přišla o 730 milionů korun ročně a musela by omezit výrobu. Uvedl to generální ředitel ČT Petr Dvořák na zasedání rady České televize. Rozšíření okruhu lidí osvobozených od poplatku navrhli poslanci KSČM.

Poslanci navrhli, aby poplatek nemuseli platit lidé s příjmem, který nepřesahuje 2,5násobek životního minima. V současnosti je to 2,15násobek. Zatímco nyní musí poplatek platit lidé s příjmem nad 7332 Kč, nově by to bylo 8525 Kč.

„Rozšíření osvobození od poplatků by vedlo k omezení veřejné služby ČT,“ uvedl Dvořák s tím, že na návrh reagoval dopisem poslancům, kterým argumentuje dopady opatření. Částka, o kterou by ČT ročně přišla, jsou podle něj náklady televize na výrobu zpravodajských, publicistických a dokumentárních pořadů.

Rozšíření osvobození od poplatků by vedlo k omezení veřejné služby ČT

Televize chce zároveň požádat o výjimku z povinného zveřejňování smluv v registru, které čeká státní instituce od poloviny letošního roku. Podle Dvořáka to ČT znesnadní nákup převzatých pořadů nebo vysílání zpravodajů do zahraničí. Výjimku již dostal Budějovický Budvar.

Televizní poplatek činí 135 korun měsíčně, rozhlasový 45 korun. Výnos z poplatků tvoří podstatnou část příjmů České televize a Českého rozhlasu. Česká televize bude letos hospodařit s 6,95 miliardy korun, poplatky z toho tvoří 5,66 miliardy.

Vyplatí se neplatit televizní poplatky?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!