Stárnoucí Rupert, nebezpečná Papua a Google-book | E15.cz

Stárnoucí Rupert, nebezpečná Papua a Google-book

Deník Chicago Tribune jde proti
proudu jako bejk. A zdá se, že se
to novinám vyplácí.
Deník Chicago Tribune jde proti proudu jako bejk. A zdá se, že se to novinám vyplácí.
• 

Daniel Deyl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velcí bosové se zlobí na velké agentury, že jejich velkým firmám zkazily velké kampaně. Murdochova dcera by asi spíš řekla, že ty kampaně „zjebaly“.

Bossové versus agentury

Bossové firem Gap, General Motors a Groupon mluvili nezávisle na sobě po nepovedených kampaních nepěkně o svých reklamních agenturách -Goodby, Silverstein & Partners, Fallon a CP&B. Že prý - slovy šéfa Grouponu Andyho Masona -„investovali do agentur příliš mnoho důvěry“ a že vlastně nemohou spoléhat na nikoho jiného než sami na sebe. Agentury se brání, že jim kampaně klienti odsouhlasili, tak co má být. Skoro to vypadá, jako by v tom byznysu pracoval jeden Milan Baroš vedle druhého - což, když se tak zamyslíte, je možná právě tak.

Trable s trávou

Radní města Boulder v americkém Coloradu mají podezření, že obchodníci s marihuanou určenou pro lékařské účely ve skutečnosti svou reklamou lákají běžné, „rekreační“ kuřáky. Zavedli tedy pravidlo, podle něhož bude městský úředník, jenž vydává obchodní licence, posuzovat, zda obchodník inzeruje správně či nikoli. Zjistí-li, že ne, neprodlouží mu licenci a obchodník bude muset ten den bez odvolání zavřít. Škoda, že taková funkce neexistuje i na pražském magistrátu, napadá Scanner; z jejího vykonavatele by se v krátké době stal extrémně bohatý člověk.

Murdochovo peklo

Rupert Murdoch má co do činění se smůlou i s rodinnou revoltou: zatímco se v Londýně přetřásá skandál s odposloucháváním telefonů, dcera Elizabeth měla říct, že otcovi lidé firmu „zjebali“ a že ona sama nevezme nabízené místo v představenstvu News Corp. Na syna Jamese, který měl po Rupertovi celou firmu převzít, se zase provalilo, že o odposleších věděl již v roce 2005. Manželka Wendi se pro změnu podřekla(?), že kmotrem jejich dcery je Tony Blair, což je pro všechny zúčastněné krapet trapas. Jak v tom všem číst zprávu, že se News Corp. rozhodla upustit od plánu renovovat své obří žurnalistické centrum ve Wappingu a raději ho prodá? Že by Rupert vážně stárnul?

Assange nesmí do Austrálie

Australané zatknou wikileakera Juliana Assange, jen co se doma objeví - protože v depeších zveřejněných na vlastní triko odhalil totožnost nejméně jednoho agenta tamní tajné služby. Po USA, Švédsku a svého druhu Británii (odtamtud musí odcestovat, jakmile se rozhodne o jeho ne/vydání právě do Švédska) je tak jeho rodná země dalším kusem planety, jenž mu zůstane právně zapovězen. Nevadí, Juliane, ale příště pozor na Papuu-Novou Guineu; tam by ses rovnou mohl stát součástí potravinového řetězce.

Internet.internet

Správci adres na internetu z americké společnosti ICANN dostali úžasný nápad zavést množství nových nejvyšších domén (TLD); asi jim byl život s nejrozšířenější doménou .com příliš jednoduchý. Vtip je v tom, že firmy, které si dnes chrání jednu adresu (například apple.com), si budou muset chránit i apple.phone, ipod.apple, apple.computers a podobně. A každá ta ochrana je bude stát víc peněz. Pracuje snad pro ICANN Miroslav Kalousek? pomyslel si Scanner.

Chicago Tribune proti proudu

Zatímco těch několikero novin, které se ještě ve světě tisknou, přechází z velkého na stále menší formáty, Chicago Tribune jde opačnou cestou. Před dvěma lety přidal k velké verzi i tabloid, jejž teď zase ruší, protože nešel na odbyt o nic lépe než klasický formát. Poučení pro Česko? Sotva: dva největší chicagské tituly, Tribune a Sun-Times, prodají přes týden dohromady přes 900 tisíc výtisků denně (a přes milion v neděli) - při 10 milionech obyvatel Chicaga. Čeští vydavatelé deníků od Düsseldorfu přes Ringiera až po Bakalu si mohou tak nanejvýš drbat hlavy.

Konec marketingového multikulturalismu

Klasickému etnickému marketingu prý zvoní hrana. „Identita Američanů je zároveň složitější a zároveň jednodušší než prosté zařazení do hispánské nebo černošské škatulky,“ napsal časopis Advertising Age. V důsledku toho se nevyplatí na řečené skupiny cílit marketing. Jeden z pramenů beztrestně praktikovaného otevřeného rasismu by tak mohl milosrdně vyschnout.

Google restartuje

Larry Page, relativně čerstvý šéf Googlu, se zbavil deseti různých aktivit své firmy. Jsou mezi nimi vyhledávače Aardvark (koupil jej loni za 50 milionů), Desktop, Fast Flip, Google Pack, Sidewiki a další. Jiné naopak rozjel, jako Google Offers po vzoru Grouponu. (První denní nabídkou byla návštěva newyorského Natural History Museum za pět dolarů - běžně stojí 25.) Nejvíc energie však chce Page napřít do sociální sítě Google+, která má konkurovat Facebooku. Dosud funguje jen v beta verzi a výsledky jsou smíšené - za první tři týdny sice Google+ nasbíral 20 milionů uživatelů, ovšem nejoblíbenější mezi nimi je - hádejte - šéf Facebooku Mark Zuckerberg. „Sleduje“ ho 180 tisíc lidí; druhý Page má následovníků jen 95 tisíc. To opravdu naštve…

Autor: Daniel Deyl

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah