Studie: Většina vyspělých zemí podporuje mediální sektor | E15.cz

Studie: Většina vyspělých zemí podporuje mediální sektor

Studie: Většina vyspělých zemí podporuje mediální sektor
Média, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Repro Strategie

ČTK

Většina vyspělých zemí poskytuje určitou formu podpory tištěným médiím. Vyplývá to podle organizace MINDS z loňské studie institutu curyšské univerzity pro publicistiku a média, která zkoumala státní podporu mediálního sektoru v 17 státech.

Přímou podporu poskytuje tištěným médiím téměř polovina sledovaných zemí. Studie zjistila, že takovouto podporu získávají především noviny, které nemají významný podíl na trhu, a noviny v menšinových jazycích. Subvence jsou určeny na financování distribuce i výrobního procesu. Nepřímou podporu novinovému sektoru poskytují téměř všechny sledované země, a to nejčastěji v podobě daňových úlev.

Ve všech sledovaných zemích existuje veřejné rozhlasové a televizní vysílání, jeho význam se však v jednotlivých státech výrazně liší. Některé státy také poskytují přímou podporu internetovým médiím. Tato pomoc se soustřeďuje zejména na nové projekty nebo na přechod tradičních médií k digitálním aktivitám.

Prostředky na podporu mediálního sektoru obvykle pocházejí ze státních rozpočtů, v některých případech z televizních a rozhlasových poplatků a mimořádných daní na reklamu či příjmy kabelových společností. Peníze většinou rozdělují příslušná ministerstva, regulační úřady a nadace. Studie zahrnuje 13 vyspělých evropských zemí, Spojené státy, Kanadu, Austrálii a Nový Zéland.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!