Vyhrát kauzu Viktoriagruppe chce šest právních firem. Jde o 1,8 miliardy | E15.cz

Vyhrát kauzu Viktoriagruppe chce šest právních firem. Jde o 1,8 miliardy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: bloomsberries via Flickr

Miroslav Tryner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se přihlásilo celkem šest zájemců, kteří státu svým právním servisem chtějí pomoci uspět ve složité kauze Viktoriagruppe. Pohledávky českých úřadů vůči zkrachovalé německé firmě činí 1,8 miliardy korun.

Počet do soutěže přihlášených uchazečů serveru E15.cz potvrdil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. „Samotné řízení ještě není uzavřeno, do jeho ukončení nebudeme kromě počtu uchazečů sdělovat další podrobnosti,“ dodal mluvčí.

Veřejnou zakázku na právní služby vypsal ÚZSVM loni v září. Ochoten je za ně zaplatit dvanáct milionů korun. Služby mají spočívat v zastupování České republiky a Správy státních hmotných rezerv (SSHR) před německými soudy, či jinými německými orgány, a v právním poradenství při řešení účasti SSHR v insolvenčním řízení vedeném u Okresního soudu ve Weilheimu.

Osvědčení pro Německo

Právní subjekt musí mít osvědčení o zápisu do seznamu advokátů vedeného některou z advokátních komor v rámci spolkové advokátní komory Spolkové republiky Německo. „Takovými právními zástupci ÚZSVM nedisponuje,“ vysvětlil Ležatka, proč úřad nezadal tuto kauzu vlastním advokátům.

Pohledávky českých úřadů vůči zkrachovalé firmě dosahují 1,8 miliardy korun. Největší část, 1,5 miliardy korun, nárokuje SSHR za uloženou naftu ve skladu Viktoriagruppe v německém Kraillingu za 1,2 miliardy korun, ke které se nemůže dostat a pře se o její vlastnictví.

SSHR dále oznámila, že kromě přihlášení této nafty přihlásila i pohledávky za dalších 300 milionů korun. Až 300 milionů korun pak ještě nárokují celní a daňové úřady.

Zatím poslední krok učinila SSHR loni v prosinci, když podala na státním zastupitelství v Mnichově trestní oznámení na neznámého pachatele v kauze Viktoriagruppe. Týkalo se nafty, kterou má Česko ve skladech zkrachovalé společnosti v Bavorsku.

SSHR a ÚZSVM jednají s konkurzním správcem i o mimosoudní dohodě, podle níž by si Česko odvezlo 80 procent nafty a zbytek by nechalo v konkurzní podstatě. Dohodu by musela potvrdit vláda.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah