Otavova MTX Group má za sebou druhý nejlepší rok v historii. Zisk investuje do udržitelných projektů

Miliardář Petr Otava

Miliardář Petr Otava Zdroj: Archiv Petr Otava

Průmyslový holding MTX Group českého podnikatele Petra Otavy loni utržil 54,3 miliardy korun a EBITDA činila 3,1 miliardy korun. Jde tak o druhý nejlepší výsledek společnosti v její historii. Do budoucna chce skupina pokračovat ve velkých investicích do moderních technologií, udržitelnosti a dalšího rozvoje svých závodů. Do konce roku 2030 hodlá proinvestovat sedm miliard korun do udržitelných projektů.

„Výsledky za loňský rok jsou druhé nejlepší v historii skupiny. Rekordním rokem zůstává 2022, což bylo z části dáno specifickou situací na trhu. Za našimi dobrými výsledky z posledních let stojí zejména rozsáhlé investice do automatizace a robotizace našich provozů a zároveň velký tlak na zvyšování produktivity,“ říká majitel MTX Group Petr Otava.

Značnou část zisků podle něj skupina investuje do své budoucnosti, tedy do moderních technologií a udržitelných projektů. Tyto investice mají výrazně přispět ke snížení celkové uhlíkové stopy a zajistit vyšší energetickou nezávislost společnosti.

„Za posledních šest let jsme investovali více než šest miliard korun do celkové modernizace skupiny. Robotizace, automatizace procesů, zvyšování efektivity práce, získání obnovitelných zdrojů energie a obecně snižování uhlíkové stopy našich podniků stojí v centru našich investic a celkové strategie MTX Group pro tuto dekádu,“ popisuje Otava. „Je to jediný způsob, jak v Česku rozvíjet průmysl s vysokou přidanou hodnotou,“ míní podnikatel. 

Díky novým technologiím MTX Group sníží svou celkovou spotřebu energie o třicet procent. Skupina plánuje v následujících šesti letech provést celkem 25 investic do udržitelných projektů a modernizací, přičemž jedna z největších bude realizována ve společnosti AL INVEST Břidličná, celkem se bude jednat o více než čtyři miliardy korun. Miliarda a půl se proinvestuje i při modernizaci výroby podniku Povrly Copper Industries.

 „Zaměřujeme se také na vzdělávání a rozvoj svých spolupracovníků, což považujeme za základní kámen úspěchu skupiny. Investice do lidí a jejich know-how umožňují našim firmám nejen držet krok s technologickým vývojem, ale i předvídat budoucí trendy,“ tvrdí Otava.

MTX Group se skládá z téměř třiceti podniků. Mezi nejvýznamnější z nich patří Metalimex, AL INVEST Břidličná nebo Strojmetal Aluminium Forging. Zaměřuje se především na neželezné kovy, energetické komodity, flexibilní obaly, trading a služby. Holding zaměstnává přes 2500 zaměstnanců.

V současné době skupina například staví solární a větrný park ve Španělsku ve spolupráci s německou společností Aquila Capital. Výše této investice přesáhne jednu miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun, a podíl Otavovy skupiny ve společném projektu je čtyřicet procent. Elektrárna u města Baza v Andaluzii bude hotová v roce 2027.