Babišova krokodýlí farma vymáhá slovenský dluh
Jak uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka, stejnojmenné družstvo ze Slovenska je jen pozůstatkem starších majetkových vztahů. Dnes jsou české Agro Jevišovice a slovenské Agrodružstvo Jevišovice Slovakia subjekty bez jakéhokoli spojení. „Se slovenskou jmenovkyní nemáme majetkově nic společného. Dřívější majitel obou firem, Bohumír Rada, slovenské agrodružstvo přivedl do insolvenční situace a my nyní musíme řešit naše pohledávky,“ řekl mluvčí.
Česká Agro Jevišovice patří společnosti Navos z portfolia Agrofertu od loňského dubna. Předtím firmu ovládal právě Bohumír Rada, který nyní vlastní slovenské Agrodružstvo Jevišovice. Podnikatel měl v minulosti poskytovat služby a materiál českého subjektu své slovenské firmě. A právě miliony korun za tyto manipulace s majetkem nyní Agrofert vymáhá. „Výši pohledávky nechceme zveřejňovat,“ uvedl k dluhu Karel Hanzelka.
Farma dluží na všech stranách
Agrodružstvo Jevišovice Slovakia dluží na více stranách. Přes 2,7 milionu korun má zaplatit sociální pojišťovně, pojišťovně Union a Všeobecné zdravotní pojišťovně. Téměř 25 milionů pak vymáhá finanční správa. Podnikatel Bohumír Rada v Jevišovicích choval krokodýly, jejichž maso patří v některých luxusních restauracích mezi delikatesy. Chtěl se dostat až k počtu osmi set kusů. Problémem bylo, že na porážku zvířat, které choval, nezískal povolení. Česká legislativa totiž něco podobného neznala.
Farma se kvůli těmto problémům zadlužila a hledala nového majitele. Stal se jím Agrofert Andreje Babiše. Pro něj byl neobvyklý chov nechtěným a hlavně nerentabilním dědictvím. „Krokodýlům bylo třeba topit, svítit a krmit je. Náklady na chov šly do milionů,“ řekl Hanzelka.
Proto se Agrofert rozhodl exotická zvířata postupně porazit. Na smrt šlo 158 krokodýlů. Jejich maso se však kvůli vysoké ceně a malým možnostem odbytu nepodařilo prodat, a tak skončilo v kafilerii. Přežilo jen 42 kusů, které na farmě zůstaly jako atrakce pro turisty.