Čtrnácti milionům lidí v jižní Africe hrozí hlad kvůli suchu | E15.cz

Čtrnácti milionům lidí v jižní Africe hrozí hlad kvůli suchu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Anthony Quintano via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhruba 14 milionům lidí v jižní Africe hrozí hlad kvůli suchu, které zhoršuje klimatický fenomén El Niňo. Oznámili to zástupci Světového programu pro výživu (WFP), který spadá pod OSN. Nejhůře postiženou zemí je podle nich Malawi, kde může nedostatkem jídla trpět až 2,8 milionu lidí, tedy 16 procent populace.

Dalšími nejvíce ohroženými státy jsou ostrovní Madagaskar, kde může hladem trpět až 1,9 milionu lidí, a Zimbabwe (1,5 milionu lidí). „V některých oblastech prší málo nebo vůbec, příležitost pro pěstování obilovin tak rychle mizí a v některých zemích již zmizela úplně. Vyhlídky jsou alarmující,“ píše se ve sdělení WFP.

Klimatický jev El Niňo je často spojován s vysokými srážkami v některých oblastech Země a vytrvalým suchem v jiných regionech. Silné projevy tohoto jevu způsobují hospodářské problémy zemím, které jsou výrazně závislé na zemědělství. V Africe se El Niňo většinou projevuje tak, že na jih kontinentu přinese sucho a na východ deště.

„Jedním ze zvláště znepokojivých příznaků (potravinové) zranitelnosti jižní Afriky je alarmující počet chronicky podvyživených lidí. Zpomalený růst u dětí na Madagaskaru, v Malawi, Mozambiku a Zambii je jedním z nejhorších na světě,“ uvádí WFP. Sucho postihlo většinu jižní Afriky, včetně kukuřičného pásma v Jihoafrické republice, která je nejrozvinutější ekonomikou kontinentu a zároveň největším producentem kukuřice. Jihoafrická republika čelí největšímu suchu za desítky let, rok 2015 pro ni byl nejsušším od počátku meteorologických záznamů v roce 1904.

Jihoafrické úřady letos očekávají špatnou úrodu a předpokládají, že země bude muset dovézt až šest milionů tun kukuřice. To je zhruba polovina její spotřeby, uvedla agentura Reuters. V zemích jako je Malawi pěstují kukuřici malí farmáři, často jen pro potřeby své rodiny. Většina jich je závislá na dešťových srážkách, protože zavlažovací systémy si nemohou dovolit.

Příklady hladomorů v Africe v uplynulých desetiletích
K příčinám hladomorů v chudých afrických zemích se kromě extrémního sucha řadí také nevhodná vládní politika, občanské konflikty a nedostatečná pomoc ze strany rozvinutých zemí. Dnes oznámil Světový program pro výživu (WFP), že zhruba 14 milionům lidí v jižní Africe hrozí hlad kvůli suchu, které zhoršuje klimatický fenomén El Niňo.- Rozsáhlý hladomor postihl v letech 1983 - 1985 obyvatele dnešní Etiopie a Eritreje. Nejhorší hladomor za celé století si vyžádal kolem dvou až tří milionů obětí a miliony dalších hladověly. Tragédie vedla k dvěma desetiletím nepokojů a občanských válek v oblasti. Jako hlavní příčina hladomoru se uvádí sucho, i když podle mnohých tuto katastrofu způsobilo více faktorů, mimo jiné i vládní politika, zvláště soubor protipovstaleckých opatření a takzvané „sociální transformace“ v klidových oblastech.

- Další hladomor postihl Etiopii v letech 1998 - 2000, kdy situaci ještě zhoršila krvavá válka mezi Etiopií a Eritreou.

- Hladomor v Súdánu v roce 1998 byl humanitární katastrofou, kterou vyvolalo extrémní sucho, nedodržování lidských práv a nedostatečně rychlá mezinárodní reakce na hrozbu hladomoru. Nejpostiženější oblastí byl Bahr al-Ghazal v jihozápadním Súdánu, kde během hladomoru zemřelo 70 tisíc osob. Celkem se uvádí, že v roce 1998 v Súdánu zahynulo na 250 tisíc osob na hladomor v důsledku sucha a občanské války.

- Potravinovou krizi v Nigeru v roce 2005 - 2006 způsobila mračna kobylek a malá úroda. Na pokraj hladomoru přivedly 3,6 milionů obyvatel této země. Nedostatkem potravin, způsobeným suchem a kobylkami, trpěla také sousední Mauritánie a Mali.

- Hladomor v Somálsku v letech 1991 - 1992 vyvolalo sucho a občanská válka. Podle odhadů při něm zahynulo na 300 tisíc osob.

- Další hladomor v Somálsku způsobilo nejhorší sucho za 60 let od července 2011 do poloviny roku 2012, které zasáhlo celou oblast východní Afriky, a způsobilo potravinovou krizi také v Džibutsku, Etiopii a v Keni, a tato krize ohrozila životy 9,5 milionu lidí. Mnoho obyvatel jižního Somálska uprchlo do sousední Etiopie a Keni, kde jejich špatné životní podmínky spolu s podvýživou vedly k velkému počtu úmrtí. Potravinová krize postihla i další východoafrické země, například Súdán, Jižní Súdán a části Ugandy.

- Potravinovou krizi v západní Africe a v oblasti Sahelu v roce 2012 způsobila špatná úroda a klimatický fenomén El Niňo. Nedostatkem potravy trpělo asi 15 milionů lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah