Čtrnácti milionům lidí v jižní Africe hrozí hlad kvůli suchu
Dalšími nejvíce ohroženými státy jsou ostrovní Madagaskar, kde může hladem trpět až 1,9 milionu lidí, a Zimbabwe (1,5 milionu lidí). „V některých oblastech prší málo nebo vůbec, příležitost pro pěstování obilovin tak rychle mizí a v některých zemích již zmizela úplně. Vyhlídky jsou alarmující,“ píše se ve sdělení WFP.
Klimatický jev El Niňo je často spojován s vysokými srážkami v některých oblastech Země a vytrvalým suchem v jiných regionech. Silné projevy tohoto jevu způsobují hospodářské problémy zemím, které jsou výrazně závislé na zemědělství. V Africe se El Niňo většinou projevuje tak, že na jih kontinentu přinese sucho a na východ deště.
„Jedním ze zvláště znepokojivých příznaků (potravinové) zranitelnosti jižní Afriky je alarmující počet chronicky podvyživených lidí. Zpomalený růst u dětí na Madagaskaru, v Malawi, Mozambiku a Zambii je jedním z nejhorších na světě,“ uvádí WFP. Sucho postihlo většinu jižní Afriky, včetně kukuřičného pásma v Jihoafrické republice, která je nejrozvinutější ekonomikou kontinentu a zároveň největším producentem kukuřice. Jihoafrická republika čelí největšímu suchu za desítky let, rok 2015 pro ni byl nejsušším od počátku meteorologických záznamů v roce 1904.
Jihoafrické úřady letos očekávají špatnou úrodu a předpokládají, že země bude muset dovézt až šest milionů tun kukuřice. To je zhruba polovina její spotřeby, uvedla agentura Reuters. V zemích jako je Malawi pěstují kukuřici malí farmáři, často jen pro potřeby své rodiny. Většina jich je závislá na dešťových srážkách, protože zavlažovací systémy si nemohou dovolit.
Příklady hladomorů v Africe v uplynulých desetiletích |
---|
K příčinám hladomorů v chudých afrických zemích se kromě extrémního sucha řadí také nevhodná vládní politika, občanské konflikty a nedostatečná pomoc ze strany rozvinutých zemí. Dnes oznámil Světový program pro výživu (WFP), že zhruba 14 milionům lidí v jižní Africe hrozí hlad kvůli suchu, které zhoršuje klimatický fenomén El Niňo. - Rozsáhlý hladomor postihl v letech 1983 - 1985 obyvatele dnešní Etiopie a Eritreje. Nejhorší hladomor za celé století si vyžádal kolem dvou až tří milionů obětí a miliony dalších hladověly. Tragédie vedla k dvěma desetiletím nepokojů a občanských válek v oblasti. Jako hlavní příčina hladomoru se uvádí sucho, i když podle mnohých tuto katastrofu způsobilo více faktorů, mimo jiné i vládní politika, zvláště soubor protipovstaleckých opatření a takzvané „sociální transformace“ v klidových oblastech. - Další hladomor postihl Etiopii v letech 1998 - 2000, kdy situaci ještě zhoršila krvavá válka mezi Etiopií a Eritreou. - Hladomor v Súdánu v roce 1998 byl humanitární katastrofou, kterou vyvolalo extrémní sucho, nedodržování lidských práv a nedostatečně rychlá mezinárodní reakce na hrozbu hladomoru. Nejpostiženější oblastí byl Bahr al-Ghazal v jihozápadním Súdánu, kde během hladomoru zemřelo 70 tisíc osob. Celkem se uvádí, že v roce 1998 v Súdánu zahynulo na 250 tisíc osob na hladomor v důsledku sucha a občanské války. - Potravinovou krizi v Nigeru v roce 2005 - 2006 způsobila mračna kobylek a malá úroda. Na pokraj hladomoru přivedly 3,6 milionů obyvatel této země. Nedostatkem potravin, způsobeným suchem a kobylkami, trpěla také sousední Mauritánie a Mali. - Hladomor v Somálsku v letech 1991 - 1992 vyvolalo sucho a občanská válka. Podle odhadů při něm zahynulo na 300 tisíc osob. - Další hladomor v Somálsku způsobilo nejhorší sucho za 60 let od července 2011 do poloviny roku 2012, které zasáhlo celou oblast východní Afriky, a způsobilo potravinovou krizi také v Džibutsku, Etiopii a v Keni, a tato krize ohrozila životy 9,5 milionu lidí. Mnoho obyvatel jižního Somálska uprchlo do sousední Etiopie a Keni, kde jejich špatné životní podmínky spolu s podvýživou vedly k velkému počtu úmrtí. Potravinová krize postihla i další východoafrické země, například Súdán, Jižní Súdán a části Ugandy. - Potravinovou krizi v západní Africe a v oblasti Sahelu v roce 2012 způsobila špatná úroda a klimatický fenomén El Niňo. Nedostatkem potravy trpělo asi 15 milionů lidí. |