Ficova vláda sníží daň na potraviny, ty běžné ale vynechá | E15.cz

Ficova vláda sníží daň na potraviny, ty běžné ale vynechá

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z přidané hodnoty na vybrané potraviny na deset ze současných 20 procent. Rozhodl o tom dnes parlament. Opozice rozhodnutí kritizovala a poukázala na to, že nižší DPH se nebude vztahovat na všechny běžné či zdravé potraviny.

Snížená sazba DPH bude platit na chléb, máslo, mléko, vybrané druhy masa a ryb. Pokud obchodníci promítnou tuto změnu do cen, zmiňované produkty zlevní o více než osm procent. Slovensko nyní zdaňuje potraviny vyšší sazbou DPH než jeho sousedé v Evropské unii - Česko, Maďarsko, Polsko a Rakousko.

Podle slovenského ministra financí Petera Kažimíra změna sazby DPH na vybrané potraviny sníží v příštím roce příjmy státu o 77 milionů eur (1,7 miliardy korun). Tato částka odpovídá zhruba 1,5 procentu ročního výnosu z DPH, která tvoří nejvýznamnější část daňových příjmů státního rozpočtu Slovenska.

Opozice i tisk upozornily, že na seznamu nižší DPH nejsou často kupované potraviny, jako například mléčné výrobky, pečivo, ale ani ovoce a zelenina. „Na seznamu chybějí potraviny, které jsou typické pro slovenskou kuchyni - brambory, cibule, zelí,“ řekl v rozpravě opoziční poslanec Igor Hraško, podle kterého snížení DPH na vybrané produkty je populistickým tahem vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica před blížícími se parlamentními volbami.

Ceny klesají

Ceny potravin, které mají na Slovensku značný podíl na spotřebitelském koši, od loňského jara v zemi prakticky nepřetržitě klesají. I tento vývoj přispěl k tomu, že Slovensko se nachází v deflaci. Desetiprocentní sazbou DPH Slovensko v současnosti zdaňuje knihy, léky a vybrané zdravotní pomůcky. Na většinu zboží a služeb se vztahuje 20procentní sazba DPH.

Směr-SD loni zablokoval vrácení základní sazby DPH na dřívějších 19 procent, jak to předpokládal zákon, který schválila předchozí vláda stran pravého středu premiérky Ivety Radičové. Předseda jednobarevného levicového kabinetu Fico tehdy tvrdil, že obchodníci by nižší DPH do cen nepromítli a že stát by přišel o asi 200 milionů eur (5,4 miliardy korun).

V letošním roce Ficova strana ale zařadila snížení DPH na vybrané potraviny do svého druhého sociálního balíčku, kterým chce zlepšit životní úroveň občanů. Opatření zahrnují také zvýšení mateřské nebo příspěvky státu na školní lyžařské kurzy. Součástí prvního sociálního balíčku Směru-SD bylo zase zavedení například bezplatného cestování vlakem pro děti, studenty a seniory, které začalo platit loni v listopadu.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah