Klaus nechce, aby nejúspěšnější plodinou na polích byly solární panely

Podle Klause se ukázalo, že čeští zemědělci umí vyrábět a získávat dotace, že poptávka je docela slušná, že díky tomu rostou ceny i zisk, což je zcela nová situace českého zemědělství.
„Nejdynamičtější veličinou, kterou v českém zemědělství máme, jsou ale dotace,“ poukázal. „Doufám, že se to s dotacemi nebudeme přehánět. Po pádu komunismu bylo naším pilotním projektem eliminovat všechny možné i nemožné dotace, abychom se teď radovali z toho, že jich je stále více, je velmi dvousečná zbraň,“ uvedl dnes Klaus při zahájení letošního agrosalonu Země živitelka. Nepřál by si prý, aby nejúspěšnější plodinou pěstovanou na českých polích byly solární panely.
Fuksa: Bez dotací by přišel ekonomický otřes
Fuksa kritice od prezidenta rozumí a souhlasí s tím, co říká. „Kdykoliv by se cokoliv stalo s národním nebo evropským rozpočtem a nebyly by dotace, přijde ekonomický otřes,“ uvedl ministr zemědělství. Už v polovině srpna ministerstvo zveřejnilo údaje z nichž vyplývá, že dotace na jednoho pracovníka v zemědělství představují více než 260 tisíc korun ročně. „Na čisté přidané hodnotě odvětví se podílí zhruba 70 procenty, což snižuje konkurenceschopnost českých zemědělců,“ uvedl tehdy Fuksa. Dotace loni činily na 38,5 miliardy korun. Od vstupu do EU vzrostly o 250 procent.
Prezident také upozornil na velikost deficitu agrárního zahraničního obchodu dosahující asi 38 miliard korun, přičemž zemědělství zdaleka není na hranici produkčních možností. „Vyvážíme více suroviny, dovážíme hotové výrobky,“ konstatoval Klaus.