Křinický pivovar teprve otevře, ale pivo už vaří | E15.cz

Křinický pivovar teprve otevře, ale pivo už vaří

Křinický pivovar
Křinický pivovar
• 

Matěj Štětka

Share on Facebook Messenger
Na Děčínsku vznikl v krátké době již druhý minipivovar. Má maximální výstav tisíc hektolitrů a pivo bude distribuovat zejména ve své restauraci a blízkém okolí.

Ačkoliv by vlastní otevření Křinického pivovaru v Krásné Lípě mělo proběhnout až na začátku srpna, pivo se už vaří. „V současné době vaříme světlou jedenáctku a tmavou čtrnáctku,“ upřesňuje Radim Burkoň, jeden ze spolumajitelů nového pivovaru. Ten vznikl nákladem patnácti milionů korun a s pomocí 4,5milionové dotace z Integrovaného operačního programu v malém pohraničním městě na Děčínsku, které je označováno za bránu do Českého Švýcarska. Pivovar navazuje na dlouhou historii krásnolipského pivovaru, který byl zbourán v šedesátých letech minulého století.

Tento pivovar je už druhým, který vznikl na Děčínsku v uplynulých pěti letech. Prvním byl v roce 2009 pivovar Kocour, který ve Varnsdorfu vaří deset druhů piva s ročním výstavem kolem dvou tisíc hektolitrů. Křinický pivovar má maximální výstav tisíc hektolitrů. „Reálně však počítáme se 600 až 700 hektolitry,“ říká Radim Burkoň s tím, že velká část produkce se spotřebuje v restauraci, která je součástí pivovaru, a zbytek budou odebírat restaurace a penziony v Českém Švýcarsku.

Krásná Lípa je favorit regionu

V celém Ústeckém regionu by se tak mělo vařit pivo už na deseti místech, od minipivovaru Koliba v Litoměřicích s výstavem 200 hektolitrů ročně až po velkobřezenský Březňák s výstavem více než čtvrt milionů hektolitrů ročně.

Křinický pivovar je zajímavý i tím, kde vznikl. Krásná Lípa se 3600 obyvatel je jedním z nejúspěšnějších měst v Česku z hlediska získávání dotací i pozornosti investorů. Za deset let do města v podobě dotací nebo přímých investic přiteklo přes půl miliardy korun. „Největší dotačním projektem bylo bezesporu v roce 2009 dokončených pět investičních akcí orientovaných na cestovní ruch sdružených do velkého projektu s názvem Centrum národního parku České Švýcarsko, díky němuž město získalo majetek za 163 milionů korun, přičemž zaplatilo pouhých šestnáct milionů korun,“ vysvětluje starosta města Zbyněk Linhart.

Za tyto peníze se obnovila dvacet kilometrů dlouhá historická Köglerova naučná stezka, postavilo nové informační středisko Národního parku a nové sportoviště a relaxačně stravovací zázemí. Pozornost vedení města se od roku 2009, kdy velký projekt v režii města byl dokončen, čím dál více upíná na podporu investorů. „Podařilo se získat investora, který nákladem téměř 250 milionů korun zrekonstruoval historické objekty i postavil zbrusu nový hotel na krásnolipském náměstí, který disponuje téměř 200 lůžky,“ dodává Linhart.

Autor: Matěj Štětka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.