Kvůli sankcím vznikla mlékařům miliardová ztráta, žádají větší podporu

Ruské embargo způsobilo tuzemským výrobcům a exportérům mléka přímou finanční ztrátu ve výši miliardy korun. Agrární komora (AK) spolu s Potravinářskou komorou (PK) proto požaduje od Evropské unie i českého ministerstva zemědělství větší finanční podporu, ale i podporu exportu mléčných produktů do zemí mimo Evropskou unii.

Nepřímé ztráty dané poklesem výkupních cen budou podle komory daleko větší. Podle agrárníků by případný pokles stavů českých dojnic způsobil i škody půdě, do které by se nevracel dostatek organické hmoty.

Cena, za kterou zemědělci mléko prodávají do mlékáren, klesla podle komory meziročně o čtvrtinu. V srpnu se podle komory pohybovala pod sedmi korunami za litr, tedy pod výrobními náklady.

Podle viceprezidenta Agrární komory Leoše Říhy se současní chovatelé chovají spíše jako „srdcaři“ než s ekonomickým rozmyslem. Pokud se situace nezmění, může podle komory dojít k případnému snížení počtu dojnic, které produkují mimo mléka i chlévskou mrvu, která následně vrací do půdy a zvyšuje její úrodnost.

Krize s padajícími cenami mléka se netýká jen ČR, mléka je v důsledku ruského embarga na dovoz potravin a zrušení mléčných kvót nadbytek na celém evropském trhu. Ministerstvo zemědělství proto situaci řeší i na evropské úrovni, dnes jedná ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) v Bruselu se svými rezortními kolegy.

K poklesu cen přispěly i řetězce

Za pokles cen mléka a mléčných výrobků podle potravinářů nesou vinu i obchodní řetězce, které chtějí od mlékáren a zemědělců co nejnižší cenu. Řetězce se hájí, že také snižují prodejní ceny a že se snaží vyjít vstříc zákazníkům. Navíc podle nich mají větší vliv na výkupní cenu mléka zpracovatelé.

Komora po ministrovi požaduje schválení nového dotačního programu na podporu mléka na pokrytí nákladů na vedení evidence zvířat nebo zvýšení podpory kontroly užitkovosti skotu. Agrárníci chtějí i další dotace na zlepšování kvality půdy či urychlení spouštění programů, které má již ministerstvo připravené, například ohledně podpory kvalitního mléka.

Navíc si komora přeje, aby vláda do konce září schválila změnu zákona, kterou by mohli farmáři využívat tzv. „zelenou naftu“ i v oborech živočišné výroby. Předložit by ji mělo ministerstvo zemědělství.

Na sankčním seznamu figurují ovoce, zelenina, maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky

Embargo na dovoz výrobků vyhlásila Ruská federace během loňského léta, přímé odhady škody pro mlékárenský průmysl již tehdy podle prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana činily 300-400 milionů korun.

Ruské embargo, zavedené loni jako odpověď na západní sankce, zakazovalo dovoz vybraných potravin ze Spojených států, Evropské unie, Austrálie, Kanady a Norska.

Na sankčním seznamu figurují ovoce, zelenina, maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky. V červnu jej ruská strana jako odpověď na prodloužení hospodářských sankcí ze strany Evropské unie prodloužila o rok.