Stát spustil web o falešných či nebezpečných potravinách | E15.cz

Stát spustil web o falešných či nebezpečných potravinách

potravinářská inspekce
potravinářská inspekce
• 
ZDROJ: profimedia.cz

duk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé mohou ode dneška na internetu využít web o nekvalitních, falšovaných či přímo nebezpečných potravinách nazvaný Potraviny na pranýři. Aplikace umožní návštěvníkům webu vyhledat požadovanou informaci o nevyhovující potravině podle názvu výrobku, druhu potraviny, prodejce, země původu a distributora.

V okamžiku spuštění aplikace bude databáze obsahovat přes 350 položek a bude průběžně doplňována z výsledků kontrol státních orgánů, zejména Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

„Důvodem pro vznik projektu je skutečnost, že v současnosti se v maloobchodní síti ve stále větší míře setkáváme s nevyhovujícími potravinami. Výrobci a prodejci se pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží uchylují k nabízení potravin nejakostních, falšovaných a nebezpečných,“ uvedla ředitelka komunikace ministerstva zemědělství Kateřina Böhmová. „Nejčastěji inspektoři odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejně,“ dodala.

Do budoucna by měly být na webu přítomny i informace dalších kontrolních úřadů, jako například Státní veterinární správy nebo hygienické služby. „Vedle hlavního účelu – zveřejňování prohřešků – chceme v dohledné době přidat také vzdělávací část, která by se věnovala zvyšování obecné informovanosti o všem, co se kvality a jakosti týče,“ uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.

Inspekce v poslední době hlásí zvýšený počet negativních výsledků kontrol v obchodních řetězcích. Někdy ale bývá inspekce kritizována za to, že za prohřešky ukládá nízké pokuty. Podle SZPI ale mnohdy zveřejnění jména nepoctivého prodejce způsobující odliv zákazníků je větším trestem než vysoká peněžní pokuta. K tomu by měl sloužit i nový web. „Aplikace Potraviny na pranýři se vedle finančních sankcí ukládaných ve správním řízení stane dalším nástrojem, jak dostat pod tlak nepoctivé výrobce a prodejce potravin,“ dodala Böhmová.

Podle ředitele SZPI bude snahou státu zpřístupnit na novém webu i informace kontrolních úřadů dalších evropských států. „Jednali jsme s bulharskou stranou, mají zájem, stejně jako slovenská strana. Chtěli bychom, aby byl web co nejvíce celoevropský,“ uvedl Šebesta.

Autor: duk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah