Těžařský boom v USA likviduje indické farmáře
Hospodářský zázrak léta 2012 způsobila rostlina cyamopsis tetragonolobus, která ani nemá český název. Ta pokrývá většinu polí v pouštním regionu. Ceny plodiny podobné fazolím, kterou zemědělci obvykle krmí svůj dobytek, loni vystoupaly až na desetinásobek a to do Radžastánu přineslo nebývalý blahobyt. Zemědělci strhli savé hliněné chatrče a postavili si kamenné domy. Na dvorcích se objevila auta a na polích nové traktory. Někteří nakoupili více osiva než obvykle, aby na vlně zvýšené poptávky dokázali příští rok vydělat ještě více, píše německý deník Die Zeit. Řada zemědělců se kvůli investicím zadlužila.
Ceny plodiny ale nyní padají stejně rychle, jako dříve vzrostly. Pokud se do příští sklizně nic nezmění, „může to způsobit katastrofu,“ uvedl Ankur Paliwal z dillíského think tanku Centre for Science and Environment.
OBRAZEM: Boom cen „gumových“ fazolí v Radžastánu
Příčinou prudkého výkyvu cen je boom těžby zemního plynu pomocí takzvaného frakování v USA. Indičtí farmáři se bez vlastního přičinění na krátký čas stali významnými dodavateli amerických těžařů. Guarová guma, která se z cyamopsis tetragonolobus vyrábí, totiž neslouží jen jako zahušťovadlo v potravinářství či kosmetickém průmyslu. Pro vrtné soupravy je tato guma téměř nenahraditelná, během získávání stlačeného plynu z hornin zajišťuje jeho správnou hustotu. Podle odhadu švýcarské banky UBS během loňského léta energetické koncerny skoupily 90 procent jejích skladových zásob.
Technologie frakování zatraktivnila severoamerická pole zemního plynu, jejichž vytěžení dosud nebylo ekonomicky rentabilní. Díky rostoucí těžbě klesla cena plynu v USA v porovnání s rokem 2008 o 60 procent. Analytici očekávají, že Spojené státy se brzy z dovozce změní na vývozce zemního plynu.
Z Radžastánu pochází 80 procent světové produkce cyamopsis tetragonolobus, těžaři plynu jsou tedy na tomto odlehlém severozápadním koutu Indie závislí. „Americký koncern Halliburton a další firmy vtrhli na trh a vyhnali ceny do extrémní výše,“ řekl Stephen Schork, vydavatel amerického průvodce energetickými trhy Schork Report. Například Halliburton do gumy investoval tolik, že firma musela snížit odhad svého celoročního zisku. Společnost uvedla, že nákup guarové gumy činí 30 procent nákladů na vybudování celého vrtu. „Halliburton v panice nakupoval až příliš,“ uvedl Schork.
Farmáři nemají ponětí o globální ekonomice
Zemědělci z Radžastánu vývoji cen vůbec nerozumí. „Většina z nich nemá ponětí o mezinárodní poptávce a obchodu,“ vysvětlil Ajay Jakhar, předseda indického sdružení zemědělců Bharat Krishak Samay, který fazole na výrobu gumy sám pěstuje. Všimli si ale, že ceny prudce rostou, a podle toho investovali.
Radžastánské úřady odhadují, že plocha osetá cyamopsis tetragonolobus se letos zvětšila o třetinu, podobně investovali i další farmáři po celém světě. Ceny ale od konce léta klesly o dvě třetiny. „Ceny padají každý den, ještě před několika týdny bych za své fazole dostal o čtvrtinu více,“ dodal Jakhar.
Většina farmářů, kteří se pustili do investování, nemůže takový výkyvy cen ustát, varoval Kavaljit Singh z think tanku Madhyam. Počet zemědělců, kteří své dluhy nedovedou splácet, odhaduje na 200 tisíc. Někteří včetně Jakhara doufají, že ceny opět porostou, a velké zásoby fazolí uskladnili.
Těžaři hledají alternativy
Analytici ovšem na brzký růst cen nevsázejí, američtí těžaři totiž investovali do vývoje, aby ke guarové gumě nalezli alternativu. Lídři odvětví Halliburto a Baker Hughs už umělou náhražku vyvinuli, prostředky nazvané Permstim a Aquaperm jsou ale údajně ještě dražší než přírodní guma.
Podle Schorka si žádné odvětví nemůže dovolit, aby bylo závislé na produktech z jednoho jediného regionu. Hledání náhražky tak bude pokračovat. Podobné zahušťovadlo lze podle posledních výzkumů získat i z rohovníku obecného, jehož plody jsou známé pod názvem svatojánský chléb. „Je dost dobře možné, že se u plodů této rostliny dočkáme podobného prudkého kolísání ceny,“ uzavřel Schork.