Zájem o moravské víno vede velké firmy ke skupování vinic | E15.cz

Zájem o moravské víno vede velké firmy ke skupování vinic

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Ales Hudsky

ČTK

Velké vinařské firmy posilují svou surovinovou základnu. Skupují vinice od menších pěstitelů nebo zakládají nové, aby posílily svou soběstačnost. To se vyplácí zejména v době, kdy spotřebitelé preferují víno z tuzemských vinic. Karty na trhu ještě nejsou úplně rozdané. Svědčí o tom nedávný prodej Neoklasu, který patří k největším tuzemských vlastníkům vinic.

Největší vinařská skupina v Česku Bohemia sekt obhospodařuje 430 hektarů moravských vinic, ke kterým letos přibude 44 hektarů. Firma je bude vysazovat v okolí Bzence, Sedlce u Mikulova a v Dolních Věstonicích.

„V odrůdách jsme se zaměřili na Chardonnay, Ryzlink vlašský, Müller Thurgau a Rulandské šedé, které dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější odrůdy v České republice a kterým se na jižní Moravě daří. Větší část nových vinic už máme vysazenou, na začátku května dokončíme výsadbu u Bzence,“ uvedl vinohradnický manažer skupiny Bohemia sekt Josef Svoboda.

Plochu vinic navyšuje v posledních letech i Znovín Znojmo, který to ale dělá zejména akvizicemi. Aktuálně hospodaří na zhruba 500 hektarech vinohradů. Zajistí si tak asi 60 procent hroznů, které potřebuje, zbytek nakupuje. Firma vinohrady kupuje až v posledních letech, ještě v roce 2011 měla jen 20 hektarů. Celkem 165 hektarů vinic loni přikoupilo i Zámecké vinařství Bzenec a spolu se sesterskými firmami jako Mikrosvín Mikulov jich tak má přes 500.

Nákupní trend

Podle výkonného ředitele Svazu vinařů Martina Půčka se velké vinařské firmy snaží v Česku skupovat vinohrady od menších producentů, aby mohly produkovat moravské víno, o které je na trhu zájem. „Trend je určitě nakupovat,“ uvedl Půček. Podle něj na situaci doplácí některé velké firmy, které musí surovinu dovážet.

Podle šéfa Vinařského fondu Jaroslava Machovce nakupují vinice nejen všichni významní hráči, ale i další firmy v oboru. „Je snaha udržet si dostatečnou dodávku kvalitní moravské suroviny, aby nebyly velké firmy v napětí, co bude v dalším období. Souvisí to také s tím, že poptávka po domácím víně šla nahoru,“ uvedl Machovec. Vedle tradičních hráčů jako Bohemia sekt, Znovín Znojmo, Templářské sklepy Čejkovice, Zámeckého vinařství Bzenec a Vinných sklepů Valtice se na trhu objevují i noví hráči.

Investiční skupina FPD Group letos majetkově vstoupila do vinařské společnosti Neoklas ze Šardic na Hodonínsku, která ve velkopavlovické vinařské oblasti hospodaří na 345 hektarech vinic a patří tak k největším tuzemským pěstitelům. Do skupiny FPD patří i Vinařství Mutěnice. Obrat skupiny se letos přiblíží k miliardě korun.

Údaje o české produkci vína Autor: CTK

Údaje o pěstování vinné révy v Česku Autor: CTK

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.