PPF a Moneta se dohodly na novém modelu financování spojení | e15.cz

PPF a Moneta se dohodly na novém modelu financování spojení

Moneta Money Bank, ilustrační foto
Moneta Money Bank, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Skupina PPF a Moneta Money Bank se dohodly na novém modelu financování spojení Moneta Money Bank a bankovní části PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky). Informovala o tom dnes v tiskové zprávě skupina PPF. Smlouvu o spojení odsouhlasili letos v červnu akcionáři Moneta Money Bank, ale zároveň odmítli tehdy navrhovaný model financování. Nová dohoda o financování vyžaduje nový souhlas valné hromady Moneta Money Bank. PPF upozornila, že jde zároveň o poslední možnost pro akcionáře Monety podpořit záměr spojení skupiny Air Bank a Moneta Money Bank.

„Skupina PPF nadále prosazuje svou vizi vytvoření silné tuzemské banky s českým kapitálem. Spojení skupiny Air Bank s Monetou se jeví být pro tento účel velmi vhodnou, nikoli však výlučnou platformou. Za situace, kdy finanční i komerční výsledky skupiny Air Bank výrazně překračují původní investorská očekávání, a perspektiva jejího dalšího zhodnocení se významně zvýšila, jde zároveň o poslední možnost pro akcionáře Monety podpořit záměr spojení skupiny Air Bank a Monety,“ uvedla skupina PPF. Transakce podle PPF přináší akcionářům Monety optimální strategii růstu hodnoty jejich investice a stabilitu dividendového výnosu. „V případě, že akcionáři Monety transakci neschválí, PPF nebude dále prodej svých aktiv Monetě podporovat,“ dodala PPF v tiskové zprávě.

Prodej skupiny Air Bank již není podmíněn získáním kontroly skupiny PPF nad Moneta Money Bank, a akcionářům Monety jsou garantována přednostní práva na úpis akcií Monety za finančně atraktivních podmínek. „Změněné podmínky transakce dávají Monetě jistotu financování kupní ceny a akcionářům Monety nabízejí unikátní příležitost podílet se spolu s PPF na maximalizaci budoucí hodnoty plynoucí ze spojení, případně, dle jejich výlučného rozhodnutí, výhodně akcie prodat,“ uvedla PPF.

Na mimořádné valné hromadě Monety Money Bank v červnu se pro spojení vyslovilo 61,9 procenta přítomných akcionářů, třeba bylo 50 procent. Ve druhém hlasování, v němž bylo pro navýšení kapitálu potřeba 75 procent hlasů, jich hlasovalo pro 61,69 procenta.

Akvizicí měla podle návrhu na červnové valné hromadě získat Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za kupní cenu 25,9 miliardy Kč. Ta by byla hrazena z 2,59 miliardy Kč z nadbytečného kapitálu banky a z 23,31 miliardy korun získané úhradou emisního kurzu skupinou PPF za úpis 291,375.000 nově vydaných akcií Monety. Nové akcie měly být vydány za 80 korun za akcii a navýšit celkový kapitál banky. PPF poté měla vlastnit 55,38 procenta akcií banky.

Spojením mohla vzniknout podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Moneta je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Video se připravuje ...
Třicet let existence společnosti PPF

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery