Probíhá nejrozsáhlejší mapování podnikatelských rizik. Účastníci se mohou bezplatně porovnat s trhem | E15.cz

Probíhá nejrozsáhlejší mapování podnikatelských rizik. Účastníci se mohou bezplatně porovnat s trhem

ZDROJ: archiv
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Společnost Aon, globální konzultant v oblasti řízení rizik, spustila již 3. ročník celostátního Průzkumu řízení rizik. Předchozích ročníků se zúčastnilo několik set významných firem.

Cílem průzkumu je zjistit, jakým výzvám budou české společnosti v letošním roce čelit a jak jsou na ně připraveny. Účastníci průzkumu získají kromě exkluzivních výsledků i možnost srovnání, jak si jejich společnosti vedou ve srovnání s obdobnými podniky. K účasti na projektu byly pozvány firmy ze všech oborů. Zapojit se je možné také prostřednictvím webových stránek www.rizeni-rizik.cz.

V dnešním turbulentním světě je schopnost předvídat rizika a minimalizovat jejich dopady stále důležitější. Z výzkumů Aon vyplývá, že české firmy mají přitom tendenci rizika podceňovat. Index, který ukazuje, jak propracovaný má firma systém řízení a transferu rizik, vloni dosáhl pouze 47 bodů na stobodové škále. Pouze každá šestá firma v ČR má ve své organizační struktuře jasně definovanou pozici pro oblast řízení rizik. „Tento projekt chápeme i jako osvětu. Více než třem tisícovkám organizací, které každoročně oslovujeme, dáváme impuls o rizicích svého podnikání intenzivněji přemýšlet. Nejdůležitějším okamžikem v řízení rizik je si rizika uvědomit,“ říká Radovan Škultéty, generální ředitel Aon Commercial Risk Solutions & Health Solutions pro Českou republiku a Slovensko.

Na prvním místě žebříčku 10 nejvýznamnějších rizik se v předchozích letech umístil nedostatek pracovních sil. Vloni byl zásadním rizikem pro 21 % firem. V minulém roce se v TOP 10 objevila také čtyři nová rizika: zpomalení ekonomického růstu, manažerské selhání, neúspěch při realizaci firemní strategie a neúspěch velkého projektu. Poslední jmenované riziko zaznamenalo dokonce největší meziroční posun. Silně vnímaným rizikem je tradičně také kybernetická kriminalita.

Riziko Pořadí 2019 Pořadí 2018
Obecný nedostatek pracovních sil 1 1
Zpomalení ekonomického růstu 2 15
Manažerské selhání 3 13
Poškození pověsti/značky 4 10
Neúspěch při realizaci firemní strategie 5 37
Selhání technologie/systému 6 8
Kybernetická kriminalita/pronikání do systémů/viry/špatné zabezpečení 7 4
Neschopnost přilákat nebo si udržet špičkové talenty 8 6
Legislativní změny 9 5
Neúspěch velkého projektu 10 23

„Nejrozšířenějším, a také zdánlivě nejjednodušším řešením je přenesení části rizik na pojišťovnu. Pojištění ovšem pomáhá eliminovat jen finanční následky, a pouze částečně,“ upozorňuje Radovan Škultéty. „Nejlepším způsobem, jak omezit škody, ale i náklady na pojištění, je řešit příčiny škod a systematicky se zabývat všemi riziky. V některých případech lze takto snížit náklady až o 30 % a předejít zásadním škodám. Pozor je třeba dát na vzájemnou provázanost některých rizik, která jejich dopad zesiluje. Aktuální případ epidemie koronaviru navíc mnoha společnostem udělí lekci, jak je důležité mít záložní plán,“ dodává Škultéty.

Právě nyní můžete zjistit, jak je na tom vaše firma. Sběr dat probíhá až do 17. března. Výsledky Průzkumu řízení rizik 2020 budou k dispozici na konci dubna.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah