Americký export černého uhlí prudce klesá, těžba je nejnižší za 30 let | E15.cz

Americký export černého uhlí prudce klesá, těžba je nejnižší za 30 let

Americký export černého uhlí prudce klesá, těžba je nejnižší za 30 let
Těžba uhlí (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Magnus Manske Flickr

Jan Stuchlík

Svět už nedokáže americké těžaře černého uhlí držet nad vodou. Po poklesu spotřeby kvůli recesi a nástupu břidlicového plynu vrhli Američané přebytečné uhlí na světový trh a přispěli k pádu jeho cen. V roce 2011 vyvezly americké firmy přes deset procent domácí produkce, loni se export výrazně propadl, odhaduje na základě statistických šetření americká vládní Energetická informační agentura (EIA).

V roce 2014 vyvezly USA do světa 106 milionů tun uhlí. Loni to bylo 84 milionů tun. Vývoz do klíčových evropských destinací jako Velká Británie a Itálie spadl na polovinu. Ještě horší je bilance vývozu do Číny. Před třemi lety do Číny mířilo přes devět milionů tun uhlí, loni to bylo sotva půl milionu tun.

V samotných Spojených státech se uhlí nedokáže prosadit proti levnému zemnímu plynu. Loni v dubnu poprvé elektrárenské firmy vyrobily více elektřiny z plynu než z uhlí. Tato dominance plynu pokračovala i ve druhé polovině roku. Uhlí se snaží s energetického mixu vytlačit i vláda přísnějšími ekologickými požadavky na elektrárny. Těžařům tak pro udržení podílu na trhu nepomáhá ani pád cen uhlí, které proti průměru z let 2010 až 2014 klesly loni v jednotlivých těžebních oblastech až o 29 procent.

Americký těžař uhlí Arch Coal požádal o ochranu před věřiteli

Výsledkem je útlum těžby. Za celý loňský rok EIA odhaduje, že se ze země v USA vytěžilo 992 milionů tun černého uhlí. To je o deset procent méně než v roce 2014 a nejnižší úroveň od roku 1986. Nejvíce, o 40 procent, se těžba propadla v Apalačském regionu, kde se uhlí dobývá v hlubinných dolech. Při aktuálních cenách už tamní těžaři nedokážou pokrýt ani provozní náklady dolů.

Výjimkou je illinoiský revír, kde jsou největší americké povrchové doly, kde jsou náklady těžby nejnižší. Z nich se loni vytěžilo o 8 procent uhlí více než v předchozím roce. A to navzdory poklesu cen tamního uhlí o 29 procent.

Globální poptávka klesne

Život těžařů uhlí bude v následujících letech stále těžší, upozorňuje Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Globální poptávka po uhlí v příštích pěti letech bude o 500 milionů tun nižší, než agentura odhadovala v roce 2014. Největší zásluhu na tom má rychlý pokles spotřeby uhlí v Číně.

IEA dokonce pracuje se scénářem, že Čína je už za vrcholem své spotřeby uhlí. Pokud by se tento předpoklad potvrdil, pak by v roce 2020 celková světová poptávka nečinila 5814 milionů tun, ale 5500 milionů tun uhlí. Dosavadní tlak na pokles cen by se tím dál prohloubil.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!