ANALÝZA: Plynovod Nord Stream 2 má další potíže | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

ANALÝZA: Globální rozbuška na dně Baltu, plynovod Nord Stream 2 má další potíže

Jan Žižka

Plynovod Nord Stream 2, kterému chybí k dokončení posledních 160 kilometrů, se zřejmě ruské společnosti Gazprom prodraží. Firma vedle politických třenic mezi USA, Ruskem a Evropou musí překonat nové překážky od evropských soudců a německého regulátora.

Byl by to skvělý námět na napínavý román z prostředí geopolitických soubojů, vyhrocené ekonomické konkurence a bezpochyby i různých zpravodajských her: Vrcholící bitva o plynovod Nord Stream 2, který má přepravovat strategickou surovinu pod hladinou Baltského moře z Ruska přímo do Německa. O jeho osudu se totiž rozhoduje nejen v moskevském Kremlu, ale i ve washingtonském Bílém domě a v dalších metropolích.

A v posledních dnech také v jednacích síních evropských soudů a regulačních úřadů. Evropský soud první instance v Lucemburku vynesl minulý týden pro Rusko nepříznivý verdikt. A další ránu zasadil ostře sledovanému potrubí krátce před ním i německý regulátor Bundesnetzagentur.

Příliv špatných zpráv

Špatných zpráv pro ruský Gazprom, který hodlá po dně Baltu ruský zemní plyn vyvážet, přibývá. Poptávka po surovině kvůli epidemii koronaviru a zbrzděné světové ekonomice klesá. Plynovod je z převážné části hotov, chybí ale dobudovat poslední úsek dlouhý 160 kilometrů. Společnost Allseas, která sídlí ve Švýcarsku a v Baltském moři pokládala potrubí, kvůli americkým sankcím odvolala před pěti měsíci svá plavidla a od té doby jsou práce u ledu.

Z Ameriky zaznívají hlasy, podle nichž je nutné sankce proti Nord Streamu 2 ještě zpřísnit, aby plynovod na baltském dně nemohl bez „velkého trestu“ dobudovat nikdo. Prezident Donald Trump prohlašuje, že plynovod bude Rusům sloužit k tomu, aby ohrožovali své sousedy. Zaprvé díky němu získají peníze na nepřátelské akce a zadruhé odříznou od finančních toků Ukrajinu, přes kterou dosud směřovala velká část ruského plynu na západ. Trumpova administrativa ale sama čelí v Evropě obviněním, že jí jde o čistě ekonomické zájmy a snaží se uvolnit trh pro americký zkapalněný plyn. Gazprom v této situaci prohrává dvě dílčí bitvy v evropských jednacích síních. 

Do Evropy poputuje další ruský plyn. Putin s Erdoganem zprovoznili TurkStream

Německý regulátor Bundesnetzagentur nedávno rozhodl, že Nord Stream 2 – nebo přinejmenším jeho závěrečná část v německých pobřežních vodách – podléhá přísnějším pravidlům evropské plynárenské směrnice. Tím, že plynovod nemá nárok na výjimku, Gazprom nemůže vystupovat zároveň v roli jeho provozovatele i dodavatele plynu, musí část plynovodu vyhradit pro další dodavatele (i když takoví zatím vlastně neexistují) a podřídit se evropským regulím tarifů za přepravu suroviny.

Právní bitva

Evropský soud první instance v Lucemburku pak minulý týden vynesl další pro Gazprom nepříznivý verdikt. Nevyhověl žádosti ruské korporace, přesněji její dceřiné společnosti Nord Stream 2, která žádala přímo o zrušení příslušného ustanovení plynárenské směrnice. Gazprom ho považuje za diskriminační, protože bylo přijato loni ve chvíli, kdy už bylo o všech investicích do plynovodu rozhodnuto. Investoři z řady zemí – kromě Ruska také z Německa, Rakouska, Francie, Nizozemska a Británie – nemohli se zpřísňováním podmínek počítat.

Právní bitva bude pokračovat, Gazprom se hodlá odvolat. I kdyby u soudů dál prohrával, může nakonec všechny podmínky splnit tím, že k projektu Nord Stream 2 přizve další společnosti. Třeba i majetkově spřízněné. Teoreticky se může vzdát třeba role operátora závěrečné části plynovodu v německých teritoriálních vodách nebo zapojit další obchodníky s plynem.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!