Avia ukončí výrobu dieselových náklaďáků, chce je nahradit elektromobily | e15.cz

Avia ukončí výrobu dieselových náklaďáků, chce je nahradit elektromobily

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Společnost Avia Motors pracuje na přípravě výroby užitkových elektromobilů v Přelouči. Mají nahradit dosud vyráběné nákladní vozy se spalovacími motory, jejichž produkce by měla skončit na podzim. Avia jedná s partnery, kteří by dodávali části vozidel, uvedl to mediální zástupce firmy Daniel Potocký.

Pro projekt užitkových elektromobilů lehké a střední kategorie by přeloučská automobilka poskytovala podvozky a kabiny, partner elektromotory a baterie. Společnost již s takovou spoluprací zkušenosti má. Koncem minulého desetiletí vyráběla elektromobily na podvozku Avia modelové řady D spolu s britskou firmou Smith. Tyto vozy se pak uplatnily jak na britském, tak i na americkém trhu.

„Nová vozidla by byla vhodná například pro městský a příměstský rozvoz. Využívat by je mohly firmy, které si vytvoří síť nabíjecích stanic, třeba Česká pošta,“ uvedl Potocký.

Podle něj by roční produkce elektromobilů mohla dosáhnout několika stovek kusů. Díky tomu by zůstal zachován současný počet zaměstnanců firmy, kterých v Přelouči pracuje kolem 80.

Kvůli přísnějším evropským emisním normám se majitel společnosti, holding Czechoslovak Group, rozhodl výrobu vozidel se spalovacími motory na podzim ukončit. Dál bude ale pokračovat zakázková výroba vozů Avia Initia s pohonem 4x4. Firma bude také poskytovat servisní podporu několika tisícům vozidel Avia řady D a Initia. Má také dostatek potřebných náhradních dílů. Avia Motors by se v budoucnu mohla stát i subdodavatelem některých komponentů potřebných pro automobilový průmysl.

Avia Motors před časem žádala o několik dotací z veřejných zdrojů, firma se je nicméně nakonec rozhodla nevyužít, uvedl mediální zástupce CSG Daniel Potocký.

Automobilka v Přelouči sídlí v prostorách Czechoslovak Group, kam se přestěhovala výrobní linka z pražských Letňan. Společnost Avia Motors koupil holding CSG v roce 2016 od indické skupiny Ashok Leyland Motors, která v roce 2013 výrobu v Česku ukončila a přenesla ji do Indie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah