Boeing obnovil dodávky dreamlinerů, vyšetřování závad stále běží | E15.cz

Boeing obnovil dodávky dreamlinerů, vyšetřování závad stále běží

ČTK
bru

Americký výrobce letadel Boeing po téměř čtyřech měsících obnovil dodávky svých nejmodernějších letadel 787 Dreamliner zákazníkům. Dreamlinery byly vyřazeny od ledna z provozu kvůli závadě na bateriích a týdny hledala způsob, jak konstrukční chybu opravit.

Boeing dnes sdělil, že dodal nový dreamliner japonské All Nippon Airways. Jde o teprve druhý letos předaný dremliner. Společnost nadále očekává, že dodá v tomto roce zákazníkům všech 60 dreamlinerů, jejichž dodávky pro letošek nasmlouvala.

Letouny jsou po změnách v ochraně systému baterií zcela bezpečné a mohou se vrátit do vzduchu, tvrdí Boeing. Od konce dubna letecké společnosti již vyrobené stroje postupně vracejí do komerčního provozu, ty ale nejprve musí projít opravou.

OBRAZEM: Uzemněné dreamlinery čekaly na opravu po celém světě

Boeing dosud neuvedl, jak se anabáze s bateriemi odrazí na jeho hospodářských výsledcích. Většinu neočekávaných nákladů ale zřejmě vynaložil už v prvním čtvrtletí a přesto dokázal vykázat růst zisku. Někteří analytici odhadují, že vývoj nového zabezpečení baterií, opravy již vyrobených letadel a odškodnění pro aerolinky by mohly Boeing stát až 600 milionů dolarů.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v polovině ledna po sérii incidentů s poruchou baterií zakázal provoz všech asi padesáti letounů Boeing 787 Dreamliner, které už ve světě létaly. V dubnu úřad schválil nový systém ochrany baterií před vznícením, což byl zásadní krok k tomu, aby se vlajková loď Boeingu mohla vrátit k letům s cestujícími.

V Evropě s tímto strojem létají zatím jen polské aerolinie LOT. Ty hodlají lety obnovit v první polovině června. Americké úřady příčinu přehřívání baterií stále vyšetřují.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!