Britské domácnosti díky vládě ušetří za energie, firmy naopak zaplatí víc | E15.cz

Britské domácnosti díky vládě ušetří za energie, firmy naopak zaplatí víc

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Britská vláda si nechala zpracovat studii, v níž tvrdí, že nebýt vládních opatření na podporu energetických úspor, byl by průměrný účet za energie u domácností v roce 2020 o 11 procent vyšší. V dnešních cenách to znamená úsporu 166 liber za rok. Úsporu podle studie umožní vládní podpora zateplování budov a nákupu energeticky efektivnějších ohřívačů vody.

Z vládní energetické politiky se na druhé straně rozhodně nemohou radovat britské firmy. Už teď se malým a středním podnikům kvůli vládní podpoře zelené energie a výdajům na podporu energetické účinnosti zvedly účty za energie o pětinu. Do roku 2020 bude nárůst o 22 procent ve srovnání se stavem, kdyby vláda žádná opatření, která mají snižovat emise skleníkových plynů, nepřijímala.

Velké firmy, které podnikají v energeticky náročných oborech, už kvůli vládě musely zaplatit o 14 procent více za energie. Do roku 2020 tyto náklady navíc vzrostou až na 36 procent dnešních účtů za energie. Z průmyslových kruhů se proto už ozývají hlasy, že kvůli neuvážené podpoře obnovitelných zdrojů a dalších protiemisních opatření ztratí britský průmysl mezinárodní konkurenceschopnost.

Británie pomůže i firmám

Vláda nicméně připravuje schéma, které by mělo firmám zasaženým vysokými cenami energií ulevit. Energeticky náročná odvětví by se mohla už za rok dočkat kompenzace v celkovém objemu 250 milionů liber. „Toto opatření je pozitivní, ale dokud nezastavíme rostoucí spirálu nákladů na protiemisní politiku, rostoucí ceny elektřiny pro ostatní podnikatelské sektory, uděláme z Británie místo, kde nebude chtít nikdo investovat,“ varuje na serveru BBC Steve Radley, ředitel průmyslové asociace EEF.

V případě domácností se na celkovém účtu za energie podílí náklady na vládní energetickou politiku z 9 procent, což je v průměru 112 liber ročně. Z toho 30 liber jde na podporu obnovitelných zdrojů energie. Necelou polovinu nákladů domácností tvoří cena vlastního paliva či elektřiny, zhruba 20 procent představují regulované složky ceny. Zbytek jsou daně.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.