Brněnská energetická skupina Geen spustila vodní elektrárnu v Gruzii | E15.cz

Brněnská energetická skupina Geen spustila vodní elektrárnu v Gruzii

ČTK

Gruzínská vodní elektrárna Jonouli 1, kterou postavila brněnská energetická investiční skupina Geen, je v provozu. Tuzemská firma ji dokončila už na podzim, ale dosud běžela jen v testovacím provozu. Stavba trvala 12 měsíců a stála více než čtyři miliony dolarů (90 milionů korun). 

„Při výstavbě jsme museli řešit mnoho specifických problémů spojených mimo jiné s obtížně prostupným terénem a zároveň striktními zásadami ochrany životního prostředí. Museli jsme například přivést vodu dvoukilometrovým potrubím ukrytým ve skalnatém podloží či zřídit speciální průchod pro ryby,“ uvedl výkonný ředitel Geen Development Pavel Petlák.

Skupina Geen uskutečnila projekt v Gruzii samostatně od návrhu až po financování. Jonouli 1 je první z plánovaného komplexu vodních elektráren s celkovým výkonem 40 megawattů a investicemi přesahujícími 1,3 miliardy korun. S výrobní kapacitou devět milionů kilowatthodin ročně zvládne dodávat elektřinu třem tisícům domácnostem.

Brněnští investoři si jdou na trh pro miliardu

V oblasti Kavkazu Geen plánuje další vodní elektrárnu Jonouli 2, která by měla mít výkon 34 megawattů a stát bude víc než miliardu korun. Ekonomická návratnost soustavy by měla být přibližně sedm let.

Skupina zvažuje také akvizice dalších vodních elektráren v oblasti a následně vybudování distribuční sítě. Tím by své aktivity doplnila o obchod s vyrobenou elektřinou.

„Gruzie patří k zajímavým regionům vzhledem k velkému hydropotenciálu, stabilnímu podnikatelskému prostředí a proevropsky orientované vládě. Navíc v nejbližší době očekáváme liberalizaci trhu s energií, což otevírá další možnosti pro naše nové aktivity. Na dodávkách a pracích se podílejí primárně čeští a gruzínští dodavatelé,“ uvedl generální ředitel holdingu Geen Aleš Mokrý.

Geen Holding je investiční a inženýrskou společností, která obchoduje a podniká v energetice od roku 2009, a to především v Evropě, na Blízkém východě a v Asii. Skupina se zaměřuje na vodní, větrné a fotovoltaické elektrárny i výrobu energie z dalších zdrojů, jako je biomasa.

Skupina GEEN postaví v Chorvatsku elektrárnu na biomasu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!