Bruselu vadí Orbánův příklon k Rusku. Zablokuje zakázku pro Rosatom?

Vladimir Putin a Viktor Orbán

Vladimir Putin a Viktor Orbán Zdroj: ctk

Maďarská dohoda s ruskou státní společností o dostavbě jaderné elektrárny v Paksi za 12 miliard eur (asi 330 miliard korun) čelí rostoucímu ohrožení ze strany regulačních úřadů Evropské unie, které mají pravomoc projekt zablokovat. Kontrakt totiž obsahuje finanční rizika a zároveň prohlubuje energetickou závislost Maďarska na Rusku.

Veto či odrazující pokuta z Bruselu by podle listu Financial Times představovaly bolestnou porážku pro maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž z projektu udělal ústřední bod své strategie prohlubování politických a hospodářských vztahů s Ruskem, navzdory nevoli Západu vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi.

Podle kritiků dohoda obsahuje finanční rizika a zároveň prohlubuje energetickou závislost Maďarska na Rusku. Z Ruska již pochází 80 procent maďarského dovozu ropy a 60 procent plynu.

Budapešť loni v prosinci uzavřela s ruskou společností Rosatom kontrakt na konstrukci, výstavbu a údržbu dvou reaktorů o výkonu 1200 megawattů ve městě Paks, ležícím asi 110 kilometrů jižně od Budapešti, kde se nachází jediná maďarská jaderná elektrárna.

Protimonopolní vyšetřování kvůli možnému porušení pravidel EU je dosud v raném stádiu, což dává Maďarsku příležitost dohodnout se s Brusel ještě před oficiálním spuštěním vyšetřování v plném rozsahu

Dostavbu má Moskva financovat z 80 procent. Avšak utajení některých detailů dohody z důvodu národní bezpečnosti vyvolalo u Orbánových kritiků a Bruselu podezření.

Kontrakt podle listu Financial Times nyní zkoumají dvě agentury EU: Euroatom, který schvaluje dodávky jaderného paliva, jakož i vyšetřovatelé Evropské komise pro hospodářskou soutěž, kteří prověřují státní dotace a kontrakty uzavřené s Rosatomem bez veřejné soutěže.

Protimonopolní vyšetřování kvůli možnému porušení pravidel EU je dosud v raném stádiu, což dává Maďarsku příležitost dohodnout se s Brusel ještě před oficiálním spuštěním vyšetřování v plném rozsahu.

Velká hra

Souboj se jeví součástí širší bitvy mezi eurokraty a Ruskem o unijní energetickou bezpečnost. Loni Moskva odepsala projekt plynovodu South Stream do jihovýchodní Evropy za 50 miliard dolarů poté, co regulátoři EU uvedli, že monopolní vývozce ruského plynu Gazprom by porušil pravidla hospodářské soutěže tím, že by byl současně dodavatelem a vlastníkem plynovodu.

Podle maďarských zelených (LMP), kteří utajování dohody napadli u budapešťského soudu, by dostavba Pakse mohla být nákladnou chybou. „Rádi bychom naši zemi osvobodili od energetické závislosti na Rusku, zatímco se zdá, že Orbán je na ni vážně závislý,“ prohlásila spolupředsedkyně LMP Bernadett Szélová.

Jako signál, že se Budapešť připravila na střet s Bruselem, Orbán minulý týden prohlásil, že energetická politika je suverénní věcí země: „Budeme mít velký problém (…) čekám eskalaci konfliktu.“

Podle mluvčího maďarské vlády se Evropská komise pokouší vměšovat do energetické politiky států a pokusy Bruselu vybudovat jednotný vnitřní energetický trh ohrožují svrchovanost členských států.