Cena plynu pro evropský trh uzavřela na nejvyšších hodnotách od začátku března

Plyn pro evropský trh uzavřel na rekordních 241 eurech za megawatthodinu

Plyn pro evropský trh uzavřel na rekordních 241 eurech za megawatthodinu Zdroj: ProfiMedia

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh překonala rekord ze začátku března, tedy z doby těsně po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku zvýšila o 6,7 procenta a uzavřela na 241 eurech (asi 5930 korun) za megawatthodinu.

Evropa se potýká s krizí v zásobování energiemi zhruba od loňského podzimu, situaci pak letos na jaře zhoršily dopady války na Ukrajině. Zemní plyn se tak stává příliš nákladným pro průmyslové využití i pro výrobu elektřiny, uvedla agentura Bloomberg.

Ceny jsou asi jedenáctkrát vyšší, než bylo do loňska v tomto ročním období obvyklé. Náklady evropských domácností a podniků raketově rostou, čelí nejhorší inflaci za několik desetiletí.

Expert o potížích s „Putinovým“ plynem: Hrozí několik nepříjemných zim. Ale dlouhodobě prohraje

Video placeholde
• Markéta Volfová, Lukáš Červený

Energetickou krizi v Evropě nyní zhoršují omezené dodávky z Ruska, zvýšená poptávka uprostřed zotavování z koronavirové pandemie a horké a suché léto, které zvýšilo potřebu chlazení. Evropské státy sestavují plány na úsporu plynu v období před začátkem zimy. Snaží se co nejvíce zaplnit plynové zásobníky a připravují se na možné dodávky energií spotřebitelům na příděl.

Na nová maxima stoupají i ceny elektřiny. Cena klíčového termínového kontraktu s dodáním v příštím roce tento týden na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu. Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent.