Ceny uhlí klesají, i když spotřeba ve světě roste | E15.cz

Ceny uhlí klesají, i když spotřeba ve světě roste

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spotřeba uhlí ve světě roste, přesto těžařské firmy ruší, nebo odkládají projekty na rozšiřování těžby. Může za to klesající cena černého uhlí ve světě. Od roku 2011 spadly ceny uhlí v Evropě i v Asii o 40 procent. Projekty, které dříve slibovaly zisky, by nyní byly ve ztrátě.

Navzdory opatrnosti však těžaři hodlají do roku 2018 zvýšit kapacity těžby určené pro export o 120 milionů tun ročně. To by roční světovou produkci černého uhlí zvedlo o necelé dvě procenta.

Další rozšiřování těžby se týká produkce pro místní spotřebu. Celkově by tak do roku 2018 mohla světová těžba vzrůst o 480 milionů tun, odhaduje Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Polovina z plánovaného navýšení připadá na Austrálii, kde by se měla zvýšit těžba energetického i koksovatelného uhlí. Těžařské firmy hodlají do nových projektů investovat přes 15 miliard dolarů.

Čína spálí téměř polovinu celosvětové produkce uhlí

Australská aktivita je logická. Spotřeba uhlí roste nejvíce v Asii. Čína zvedla od roku 2011 spotřebu o 10 procent. V Říši středu se spálí téměř polovina z celosvětové produkce černého uhlí. Desetinu uhlí musí země dovážet, přičemž roční objem importovaného uhlí se za stejnou dobu zvedl o 47 procent.

Podobně je na tom Indie, která potřebuje kvalitní černé uhlí z dovozu, kterým doplňuje domácí méně kvalitní surovinu s vysokým obsahem popela.

V Evropě navzdory ekonomickému oživení spotřeba černého uhlí klesá. Loni se meziročně spálilo o 11,5 procenta uhlí méně. Ve Spojených státech, kde zahnal uhlí na ústup levný břidlicový plyn, loni těžařům pomohla tuhá zima, která na chvíli narušila trend klesající spotřeby.

Přesto těžba v USA rok od roku klesá a přebytky musí americké firmy vyvážet. Ve srovnání s rokem 2011 klesla těžba v USA o 10 procent. O desetinu za stejnou dobu vzrostl objem exportu uhlí. Většina míří do Evropy.

Největší producenti a spotřebitelé černého uhlí (rok 2013 v milionech tun)
ZeměProdukce Země Spotřeba
Čína 3560,7 Čína 3880
Spojené státy 904 Spojené státy 772,3
Indie 612,8 Indie 746,6
Indonésie 488,6 Japonsko 195,5
Austrálie 459,3 Jižní Afrika 183,3

Pramen: IEA

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah