České úložistě jaderného odpadu má stát 111 miliard | e15.cz

České úložistě jaderného odpadu má stát 111 miliard

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Petr Topic, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celkové náklady na stavbu a provoz plánovaného hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva mají dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Vyplývá to z návrhu koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem, který schválila vláda. Plán hlubinného ukládání použitého paliva existuje v Česku už od roku 1990. Většina obcí, kde by mohlo úložiště být, ale s projektem nesouhlasí.

Ministerstvo životního prostředí v říjnu povolilo průzkum pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu ve všech sedmi lokalitách, o něž žádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Průzkum se má provést v lokalitě Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, u Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku, na Kraví hoře na Žďársku, v Hrádku na Jihlavsku a v Horce pod Velkým Meziříčím.

Většina dotčených obcí, se s nevolí odvolávala už proti vymezení průzkumných území. Stěžovaly si i na nátlak ze strany SÚRAO.

Hlubinné úložiště by v Česku mělo fungovat od roku 2065, jeho stavba potrvá 15 let. Vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech se nyní ukládá do meziskladů.

Odhad nákladů na hlubinné úložiště
V miliardách korun v cenách roku 2011
Celkové náklady stavby včetně výzkumu a vývoje 36,7
Provoz včetně uzavření úložiště 42,1
Ukládací kontejnery 32,6
Celkem 111,4

Miroslav Kynčl z tiskového oddělení Ministerstva průmyslu a obchodu upozornil, že vláda schválila pouze návrh koncepce, finální verze poputuje na vládu až za čas. „Před konečným schválením aktualizované koncepce vládou je nutné ještě podrobit předložený návrh tohoto materiálu procesu Posuzování vlivů koncepcí na životní prostředí,“ vysvětlil Kynčl.

Vláda schválila i rozpočet SÚRAO na další roky. Ten mimo jiné obsahuje i peníze, které budou moci vytipované obce čerpat v případě, že kladná stanoviska k průzkumu nabudou právní moci. Dohromady jde o 72 milionů korun na rok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery