Čeští zbrojaři v rekordním roce vyvezli nejvíce do Iráku | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Čeští zbrojaři v rekordním roce vyvezli nejvíce do Iráku

Čeští zbrojaři v rekordním roce vyvezli nejvíce do Iráku
Slavnostní zahájení výroby nové společnosti Tatra Defence Vehicle
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Export zbraní a vojenského materiálu z Česka byl loni rekordní, když dosáhl 15 miliard korun. Největší část (28 procent) mířila do států EU, ze zemí pak do Iráku. Předloni se z Česka vyvezl vojenský materiál v hodnotě 11,8 miliardy korun. Celkem se v roce 2015 udělilo k vývozu vojenského materiálu 1144 licencí v hodnotě 24 miliard korun. Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), kterou ve středu projedná vláda.

Do zemí Evropské unie české zbrojovky vyvezly vojenský materiál za 4,3 miliardy korun. Export do Bulharska dosáhl jedné miliardy korun, na Slovensko se exportovaly zbraně za 967 milionů korun a do Itálie za 531 milionů. Největším obchodní partnerem České republiky se v tomto segmentu loni stal Irák, kam se vyvezlo zboží za 1,64 miliardy korun, na druhém místě jsou Spojené státy americké (1,1 miliardy korun).

Hodnota exportu střelných zbraní dosáhla 3,3 miliardy korun. Tuzemské zbrojařské firmy loni vyvezly 86 736 revolverů a samonabíjecích pistolí v hodnotě 835 milionů korun. Drtivá většina mířila do Spojených států a dále do Jižní Afriky a Kanady. Hodnota vývozu 71 533 dlouhých zbraní dosáhla 592 milionů korun.

Čeští zbrojaři mají zlaté časy. Export loni dosáhl rekordních 15 miliard

Dovoz vojenského materiálu dosáhl loni 1,4 miliardy korun. Ministerstvo průmyslu udělilo 500 licencí s hodnotou zboží 19,4 miliardy korun. Na dovoz pyrotechnických výrobků bylo v roce 2015 vydáno osm společnostem 93 povolení z Číny a jedno povolení pro dovoz z Japonska s deklarovanou dovozní hodnotou 520 milionů korun.

Koncem loňského roku mělo povolení k provádění zahraničního obchodu s vojenským materiálem 226 právnických osob a dvě fyzické osoby. Loni MPO zrušilo povolení jedné firmě, která přestala splňovat podmínky pro jeho držení.

V případě zboží a technologií dvojího užití dosáhl počet udělených povolení k vývozu 417, a to do 72 zemí. Export mířil nejčastěji do Ruska (71 krát), Číny (37 krát), Indie (28 krát) či do Íránu (21 krát).

Mezi nejčastěji vyvážené zboží dvojího užití patřily strojírenské výrobky, například obráběcí stroje, zařízení Nanospider, přenosný detektor Explonix či hmotnostní spektrometry. Z chemického průmyslu především kyanid sodný a draselný. Tuzemské firmy exportovaly také rastrovací elektronové mikroskopy či ochranné plynové masky a filtry.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!