ČEZ dá k ledu stavbu bratislavské elektrárny | E15.cz

ČEZ dá k ledu stavbu bratislavské elektrárny

ČEZ
ČEZ
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český energetický koncern ČEZ a maďarská ropná a plynárenská skupina MOL odložily plány na výstavbu paroplynové elektrárny v areálu bratislavské rafinerie Slovnaft. Důvodem je kromě jiného nynější vývoj na trhu s komoditami, zejména vysoká cena zemního plynu.

MOL spolupracuje s ČEZ od roku 2007. Podle původních záměrů chtěly obě firmy postavit v Bratislavě elektrárnu s výkonem kolem 800 megawattů. „Momentálně se to nevyplatí. Cena plynu je relativně vysoká, cena elektřiny nízká,“ uvedl Molnár. Dodal, že problémem je také kapacita přenosové soustavy, hlavně mezi Slovenskem a Maďarskem, která by nezvládla připojení nové elektrárny po dokončení jiných chystaných zdrojů na výrobu elektrické energie.

Od záměru postavit paroplynovou elektrárnu ve slovenské metropoli firmy prý ale definitivně neodstoupily. „V případě, že se podmínky na trhu změní, tak se k projektu vrátíme,“ poznamenal Molnár. V polovině listopadu finanční ředitel MOL József Simola řekl novinářům, že závěrečné rozhodnutí o plánované elektrárně by mělo padnout příští rok.

ČEZ je na Slovensku také partnerem vlády pro výstavu nové jaderné elektrárny. Ve společném podniku JESS má manažerskou kontrolu. Spekuluje se ale, že ČEZ z tohoto projektu možná vycouvá, aby se mohl zaměřit na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Deník Dnes minulý měsíc napsal, že ČEZ zvažuje prodej menšinového podílu v JESS a že zájemcem o jeho koupi je ruský státní kolos Rosatom.

Na Slovensku by se v budoucnu mělo vyrobit výrazně více elektřiny než země spotřebuje. Postarají se o to zejména dva nové bloky atomové elektrárny v Mochovcích, které dokončuje dominantní výrobce elektřiny v zemi, společnost Slovenské elektrárne. Jejich uvedení do provozu původně plánované na letošní a příští rok se ale zpozdí. Atomové elektrárny mají na Slovensku největší podíl na výroby elektřiny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah