ČEZ vyjde Bruselu vstříc: prodá jednu z uhelných elektráren | E15.cz

ČEZ vyjde Bruselu vstříc: prodá jednu z uhelných elektráren

Chvaletice
Chvaletice
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šetření Evropská komise (EK) s energetickou společností ČEZ kvůli podezření z omezování konkurence bude ukončeno dohodou o narovnání. ČEZ se zavázal prodat jednu ze svých uhelných elektráren. Sám si může zvolit, zda prodá elektrárnu Počerady, Chvaletice, Tisovou spolu s Mělníkem 3 nebo Dětmarovice. Podle prohlášení komise by závazky mohly řešit obavy, které Brusel má. Procedurální kroky ve vyšetřování však budou ještě pokračovat.

Evropská komise zahájila vyšetřování firmy ČEZ v červenci 2011 kvůli podezření z omezování rivalů na českém velkoobchodním trhu s elektřinou. Komise ČEZ podezřívala, že shromažďoval kapacity v přenosové síti, aby zabránil vstupu konkurenční společnosti na trh. Pokud by Brusel shledal českou firmou vinnou, hrozila by jí pokuta v řádu desítek miliard korun a nebo prodej části majetku.

Podezření z omezování konkurence Brusel pojal již v roce 2009, kdy inspektoři komise provedli v sídle ČEZ razii. Ta se přitom týkala i společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). „Touto dohodou definitivně končí šetření EK, které začalo prohlídkou kanceláří společnosti ČEZ v roce 2009 a pokračovalo zproštěním od většiny podezření v roce 2011,“ uvedl mluvčí ČEZ.

Podle komise se na první pohled zdá, že závazky ČEZ vypadají tak, že by mohly zohlednit výtky či obavy, které Brusel měl. „Avšak procedurální kroky vyšetřování budou pokračovat,“ uvedla komise v dnešním prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. „Tyto závazky budou testovány trhem. V závislosti na tomto tržním testu může komise tyto závazky učinit pro ČEZ právně závaznými,“ dodala komise.

„ČEZ může splnit podmínky narovnání například tím, že dokončí již nastartovaný projekt prodeje elektráren Počerady nebo Chvaletice, kde nyní probíhají předinvestiční prověrky možných investorů,“ uvedl Kříž. Dodal, že obdobný proces zkoumání nabídek možných investorů bude zahájen i u dalších zdrojů - Tisová a Mělník 3 nebo Dětmarovice.

ČEZ bude dohodou o narovnání zavázán prodat jeden ze jmenovaných zdrojů. To však podle Kříže nevylučuje, že by z obchodních a strategických důvodů nakonec nemohl přijmout nabídky na prodej více zdrojů, pokud budou zajímavé. ČEZ očekává, že mu prodej přinese zhodnocení větší, než kdyby příslušný zdroj dále provozoval ve svém portfoliu.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah