Chvaletice patří Dienstlově Severní energetické | E15.cz

Chvaletice patří Dienstlově Severní energetické

Polabský zdroj. Čtyři bloky elektrárny Chvaletice ležící zhruba dvacet kilometrů od Pardubic dodávají celkový výkon 800 megawattů. Kromě elektřiny vyrábí ve společném cyklu také teplo, kterým zásobuje město Chvaletice, obec Trnávka a dva průmyslové areály.
Polabský zdroj. Čtyři bloky elektrárny Chvaletice ležící zhruba dvacet kilometrů od Pardubic dodávají celkový výkon 800 megawattů. Kromě elektřiny vyrábí ve společném cyklu také teplo, kterým zásobuje město Chvaletice, obec Trnávka a dva průmyslové areály.
• 

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nového vlastníka už definitivně získala elektrárna Chvaletice. Prodávající ČEZ si se společností Severní energetická, jejímž spoluvlastníkem je Jan Dienstl, vyměnily peníze a akcie. Dienstlovi, který za elektrárnu zaplatil 4,12 miliardy korun, spadlo do klína potenciálně zlaté vejce.

Za poslední dva roky Chvaletice vydělaly skupině ČEZ 2,1 miliardy korun čistého zisku. Tržby za 3424 gigawatthodin vyrobené elektřiny se loni přehouply přes 4,7 miliardy korun. To ovšem devadesát procent elektřiny odebíral ČEZ. „Převzetím elektrárny Chvaletice přechází také obchod s elektrickou energií do rukou nového vlastníka, který ji bude volně obchodovat na trhu,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Benešová. Do odhadů výroby a tržeb v příštím roce se zatím pouštět nechce. Za podpůrné služby v elektrizační soustavě inkasovaly loni Chvaletice 106 milionů korun. Pro letošek se však do tendru na podpůrné služby už elektrárna nezapojila.

Na rozdíl od ČEZ chce Severní energetická provozovat elektrárnu o výkonu 800 megawattů dlouhodobě. Bude proto muset investovat do její modernizace. „Plán se připraví tak, aby elektrárna po roce 2016 plnila stanovené limity i požadavky akcionáře na dlouhodobý provoz. Jaké konkrétní úpravy to budou, v tuto chvíli teprve analyzujeme,“ dodává Benešová.

Životnost elektrárny je udávaná do roku 2029. Severní energetické ovšem dojde uhlí v jejím lomu ČSA při stávající těžbě a bez prolomení limitů těžby v roce 2023. „Zatím budeme do elektrárny posílat směs uhlí z lomu ČSA a uhlí od externích dodavatelů,“ říká Benešová.

Letos firma zahájila proces, na jehož konci by mohlo být povolení k těžbě v dosud zapovězených ochranných pilířích lomu ČSA. Hlubinnou metodou by ze svahů pod Krušnými horami a obcí Černice mohla vydolovat až dvacet milionů tun uhlí. Loni se v elektrárně spálilo 3,36 milionu tun uhlí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.