Čína vysílá do světa reaktor Chua-lung I | E15.cz

Čína vysílá do světa reaktor Chua-lung I

Prezident Miloš Zeman (vlevo) s čínským premiérem Li Kche-čchiangem (vpravo) v Pekingu. (27. října )
Prezident Miloš Zeman (vlevo) s čínským premiérem Li Kche-čchiangem (vpravo) v Pekingu. (27. října )
• 
ZDROJ: CTK

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dost bylo levného textilu nebo solárních panelů. Teď je Čína připravena vyvážet jaderné reaktory. Naposledy to jasně řekl premiér Li Kche-čchiang při červnové návštěvě jedné z jaderných konstrukčních firem China Nuclear Power Engineering: „Reaktor Chua-lung I je nejnovější z čínských technologií, jež by si měly najít odbyt ve světě. Je čas, aby čínští výrobci prozkoumali zámořské trhy. Export musí podpořit domácí demonstrační projekty tohoto zařízení.“

Chua-lung I, s jehož uvedením na evropský trh by mohly Číňanům pomáhat i české firmy, je reaktor třetí generace, k němuž mají čínští výrobci kompletní autorská práva. Vznikl sloučením dvou designů společností CGN a CNNC. Verze reaktoru obou firem se drobně liší, nicméně design se považuje za standardizovaný. Dnes jsou schopni Číňané jaderný blok s reaktorem Chua-lung I postavit s 85procentní účastí čínských firem.

CNNC už začala se stavbou prvního ze dvou demonstračních bloků v elektrárně Fu-čching v provincii Fu-ťien. CGN má povolení ke stavbě dvou bloků v elektrárně Fang-čcheng-kang v jihočínské provincii Kuang-si. Každý z reaktorů Chua-lung I má výkon tisíc megawattů. Dodávat elektřinu do sítě by měly kolem roku 2020. Teoreticky by se tak mohly ucházet také o nasazení v českých Dukovanech a Temelíně.

První bloky postaví v Británii

První bloky by Číňané chtěli postavit ve Velké Británii v areálu jaderné elektrárny Bradwell B. Nyní chtějí požádat o posouzení projektu podle britských předpisů, tedy o takzvaný Generic Design Assessment. „Pokud se povede Chua-lung I postavit v Bradwellu, bude to první čistě čínský jaderný krok do zahraničí,“ tvrdí šéf CGN Ču Min-chung.

Generální ředitel CNNC Čchien Č’-min v květnu prohlásil, že už podepsal dva exportní kontrakty na dodávku Chua-lung I. Aktivně se ho CNNC snaží prosadit ve dvacítce zemí, ve Velké Británii a dalších neupřesněných evropských zemích, Argentině, Egyptě či jihovýchodní Asii.

První konkrétní zkušenosti s evropským trhem chtějí čínské společnosti získat menšinovou majetkovou účastí v konsorciu, které má stavět nové bloky v britské elektrárně Hinkley Point C. Uskupení vedené francouzskou EdF sice pořád o investici nerozhodlo, nicméně už dříve se nechalo slyšet, že stavba by měla začít v roce 2017.

Čína už nabízí vlastní reaktory

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah