Čínská energetika láká Saúdy, chtějí v ní navýšit své investice | E15.cz

Čínská energetika láká Saúdy, chtějí v ní navýšit své investice

Větrný park v Číně
Větrný park v Číně
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.5: Ismoon (talk); Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Saúdská Arábie, která je největším vývozcem ropy na světě, se snaží prohloubit spolupráci se svým největším zákazníkem. Hodlá rozšířit své investice v čínském energetickém sektoru. Uvedl to podle agentury Reuters saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih.

Producenti ropy nyní bojují o tržní podíl v Asii, zejména v Číně, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech. Konkurence na trhu se zostřila poté, co Írán v důsledku zrušení mezinárodních sankcí začal zvyšovat svou těžbu.

Saúdská Arábie a Čína mají podle ministra prostor k posílení vzájemného obchodu v energetice či v petrochemii. Fálih rovněž uvedl, že země mají společné zájmy v oblasti skladování ropy, těžby, výroby energie z obnovitelných zdrojů a průmyslového rozvoje.

Největším producentem ropy je Rusko před Saúdskou Arábií, navýšilo těžbu
Těžba ropy v Rusku se v červnu mírně zvýšila po předchozích dvou poklesech za sebou. Ruské ministerstvo energetiky dnes oznámilo, že denní produkce vzrostla na 10,84 milionu barelů z květnových 10,83 milionu barelů.

V březnu se těžba ropy v Rusku vyšplhala až na 10,91 milionu barelů denně, což představovalo nejvyšší úroveň za téměř 30 let. Rusko je nyní největším producentem ropy na světě před Saúdskou Arábii. Ta podle údajů agentury Reuters v červnu zvýšila denní těžbu o 50 toséc barelů na 10,3 milionu barelů.

Předním těžařským zemím se v dubnu nepodařilo dosáhnout dohody o zmrazení těžby na lednových úrovních, které mělo podpořit ceny ropy. Ty se nicméně navzdory absenci dohody vyšplhaly zpět k 50 dolarům za barel poté, co začátkem roku poprvé za 12 let sestoupily pod hranici 30 dolarů za barel.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah