Colt CZ Defence Solutions chystá zdvojnásobit výrobu ručních granátů, jedná s Rheinmetallem

Těla granátů kompletně vyráběná v Česku. Nyní jejich produkce činí 150 tisíc kusů ročně,  Colt CZ Defence Solutions ji  zdvojnásobí.

Těla granátů kompletně vyráběná v Česku. Nyní jejich produkce činí 150 tisíc kusů ročně, Colt CZ Defence Solutions ji zdvojnásobí. Zdroj: VTÚVM

Česká armáda má do konce září obdržet ještě 30 tisíc ručních granátů a postupně do roku 2027 až půl milionu kusů. Na snímku polymerová těla granátů s kovovými fragmenty vyráběné v Česku.
Kompletace ručních granátů v areálu VTÚVM ve Vrběticích.
Kompletace ručních granátů v areálu VTÚVM ve Vrběticích.
Kompletace ručních granátů v areálu VTÚVM ve Vrběticích.
Speciální trhavina Semtex OLP
7 Fotogalerie
Pavel Otto

Ze sto padesáti tisíc kusů polymerových těl moderních ručních granátů až na dvojnásobek se chystá rozšířit výrobu společnost Colt CZ Defence Solutions. Cílem jsou strategické dodávky pro dlouholetého partnera české firmy, kterým je rakouský závod Rheinmetall Waffe Munition Arges spadající pod německého zbrojního obra. Na spolupráci, která by se mohla rozběhnout už v blízké době, by vydělaly další tuzemské podniky. Plán ale nepočítá s větším využitím areálu ministerstva obrany ve Vrběticích, kde se nyní granáty kompletují. 

Jediným zákazníkem Colt CZ Defence Solutions je v současnosti česká armáda. Té firma v srpnu dodala prvních 20 tisíc granátů vyrobených v Česku s přispěním Rakušanů a jejich technologií. Na produkci se významně podílejí státní Vojenský technický ústav výzbroje a munice (VTÚVM) Slavičín a rovněž státem plně kontrolovaná akciová společnost Explosia, která dodává speciální plastickou trhavinu Semtex OLP.

Podle rámcové smlouvy s rezortem obrany má vojsko do konce září obdržet ještě 30 tisíc granátů a postupně do roku 2027 až půl milionu kusů. Maximální hodnota zakázky přesahuje 410 milionů korun bez DPH.

„Naše výrobní kapacita na těla granátů včetně segmentů obsahujících tři a půl tisíce ocelových fragmentů v každém těle je pro kontrakt s Armádou České republiky naddimenzovaná, jsme schopni vyrábět tři sta tisíc kusů ročně. To je důvod, proč jednáme s Rheinmetallem, abychom se stali jeho generálním dodavatelem,“ řekl e15 šéf Colt CZ Defence Solutions Petr Vávra.

Kompletace ručních granátů v areálu VTÚVM ve Vrběticích.Kompletace ručních granátů v areálu VTÚVM ve Vrběticích.|VTÚVM

Společnost by tak následovala Explosii, která je s výbušninou Semtex OLP vůči hlavnímu rakouskému producentovi ručních granátů ve stejně výjimečné pozici. „Když jsme v roce 2017 vyhráli výběrové řízení české armády na cenu a parametry ručních granátů, propojili jsme Explosii s rakouským Rheinmetallem. Tak jejich partnerství vzniklo,“ dodal Vávra.

Granáty se vyrábějí v několika verzích, například útočné, obranné nebo cvičné. Obranné eliminují nepřátelské vojáky především kovovými fragmenty, útočné pak využívají hlavně tlakovou vlnu, a proto ocelové fragmenty neobsahují. „Česká armáda tento typ tolik nepožaduje, jiní zákazníci ale ano. Zatím máme kapacity na výrobu těl granátů s ocelovými fragmenty, nyní bychom se soustředili na útočné s tlakovým účinkem. Jde o vyvinutí forem pro zpracování polymeru,“ vysvětlil Vávra.

Vojsko je s granáty, které absolvovaly sérii náročných testů a vyrábějí se pod dohledem Úřadu pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti, spokojeno. „Jsme rádi, že se v současné velmi složité bezpečnostní situaci podařilo zrealizovat transfer technologií pro výrobu už osvědčených a zavedených ručních granátů společnosti Rheinmetall na území České republiky. A že se daří tuto zakázku naplňovat,“ zdůraznil vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva Lubor Koudelka.

Těla granátů kompletně vyráběná v Česku. Nyní jejich produkce činí 150 tisíc kusů ročně, Colt CZ Defence Solutions ji zdvojnásobí.Těla granátů kompletně vyráběná v Česku. Nyní jejich produkce činí 150 tisíc kusů ročně, Colt CZ Defence Solutions ji zdvojnásobí.|VTÚVM

Z důvodu války na Ukrajině jsou ale problémem napjaté dodavatelské řetězce. Například Explosia nestíhá kvůli obrovskému nárůstu poptávky vyrábět. Klíčové, a značně nedostatkové jsou i zpožďovací složky a detonátory granátů. Nicméně jak trhavinu, tak další komponenty si Colt CZ Defence Solutions zamluvil u výrobců v dostatečném předstihu.

„Vzhledem k problémům ostatních firem obranného průmyslu s nedostatkem vstupních materiálů a různých komponent považujeme za úspěch, že jsme téměř polovinu první letošní dodávky granátů stihli včas,“ uvedl Vávra. „Zbytek v počtu 30 tisíc kusů je už vyroben a po testování ho předáme armádě v průběhu září,“ doplnil.

Mírný skluz způsobila skutečnost, že stroje nutné pro kompletaci granátů dorazily z Rakouska se zpožděním. I tady se projevil konflikt na Ukrajině. Společnost Colt CZ Defence Solutions tak měla pouhých pět týdnů na instalaci a propojení strojů a podnikové, elektronické a softwarové testy před spuštěním samotné výroby granátů.

Kompletace ručních granátů v areálu VTÚVM ve Vrběticích.Kompletace ručních granátů v areálu VTÚVM ve Vrběticích.|VTÚVM

Tím se ale zároveň dokončil přenos technologií do Česka. „Splnili jsme limit zadavatele zakázky na podíl transferu technologií, ten dosáhl 58 procent namísto požadovaných 50 procent, což ověřil audit rezortu obrany,“ doplnila mluvčí Colt CZ Group Eva Svobodová.

Počátky ojedinělého transferu západního know-how spadají právě do roku 2017, kdy Česká zbrojovka Uherský Brod, dnes součást skupiny Colt CZ, vyhrála výběrové řízení na doplnění zásob české armády. V tehdejší zakázce na téměř 240 tisíc kusů ručních granátů firma působila jako oficiální zástupce Rheinmetallu a ministerstvu obrany dodala rakouské granáty společně s uživatelskou, výcvikovou a technickou dokumentací dle českých armádních standardů.

Nyní se na výrobě granátů typu SplHGr 85, a také speciálních obalů a kontejnerů podílejí kromě Colt CZ Defence Solutions a Explosie další české společnosti. Jsou to CZ-SKD Solutions a FitCraft nebo už zmíněný státní podnik VTÚVM Slavičín, v jehož areálu ve Vrběticích je kompletační linka.