Děla, vrtulníky a 200 bojových vozidel. Česká armáda plánuje velké nákupy

Transportéry Pandur

Transportéry Pandur Zdroj: ctk

ČTK
Armáda plánuje do roku 2029 koupit pro sedmou obrněnou brigádu asi 200 bojových vozidel pěchoty. První kusy by vojáci mohli dostat v roce 2019. Stroje bude ministerstvo obrany splácet postupně, řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Dalším velkým nákupem v příštích letech bude pořízení 49 děl, osmi mobilních 3D radiolokátorů nebo 12 víceúčelových vrtulníků.

Armáda už v minulosti koupila nová bojová vozidla Pandur pro čtvrtou brigádu rychlého nasazení. Nyní má už uzavřenou smlouvu na dodání dalších 20 těchto vozů.

Nová vozidla ale podle Bečváře nutně potřebuje i sedmá obrněná brigáda. S jejich pořízením počítá i Koncepce výstavby armády, kterou vláda schválila před Vánocemi. Náčelník generálního štábu počítá s tím, že smlouva s dodavatelem by mohla být podepsána do konce roku 2018.

Kdo bojová vozidla pěchoty české armádě dodá, není zatím zcela rozhodnuto. Ministerstvo obrany by chtělo zakoupit vozidla Titus na podvozku Tatry. Protože by ale několikamiliardová zakázka musela být zadána přímo konkrétnímu výrobci, rozhodnout o ní bude muset ještě vláda.

Armáda potřebuje také dokoupit munici

Proti se ale staví konkurence, která by ráda armádě dodala stroje Vega. Vyrábí je přeloučská SVOS. Podle vedení armády je už rozhodnuto, že by vozidla měla být vybavena 30milimetrovým kanonem a měla by být, na rozdíl od Pandurů, pásová.

Další výraznou investicí bude nákup nových děl. Dosluhující samohybné houfnice Dana by měla nahradit děla s delším dostřelem a s municí, která bude shodná s municí využívanou spojenci ze Severoatlantické aliance.

Koncepce výstavby armády počítá s tím, že armáda bude potřebovat do roku 2025 asi 460 miliard Kč. Některé výrazné projekty ale budou pravděpodobně spláceny i v dalších letech. Kromě bojových vozidel a nových děl také armáda plánuje zakoupit 12 víceúčelových vrtulníků, letištní radiolokátory nebo mobilní radary.

Letos bude české vojsko podle Bečváře investovat také do nákupu munice a zásob. V armádních skladech není stále dostatek všech výstrojních součástek, nakupovat by se tak měly třeba polní stejnokroje a goretexové vybavení. Vloni armáda vložila do výstroje 530 milionů korun, řekl Bečvář.

Probíhají nábory

Více peněz půjde i na zvýšení počtu vojáků. Těch má armáda nyní kolem 18 800, jednotky tak jsou průměrně naplněné na 80 procent. Před rokem byla podle Bečváře naplněnost 75 procent. V roce 2015 armáda přijala 1850 nových vojáků, odešlo jich asi 850.

Armádní řady se tak rozšířily o tisíc mužů a žen ve zbrani. Letos vedení armády počítá s podobným navýšením. Ve Vyškově se teď připravuje 530 rekrutů, dalších více než 30 šlo přímo k útvarům. Náborová střediska také v dubnu chystají přímý nábor do důstojnického sboru.

V plánu je přijmout asi 30 budoucích důstojníků. Nejvíce armádě chybí kuchaři, řidiči nákladních vozů a elektromechanici. O 300 by se také měl zvýšit počet příslušníků aktivních záloh, kterých je nyní kolem 1200. Postupně by se tyto zálohy měly rozrůst až na 5000 členů.