Aktualizováno: Družba stále stojí, Orlen Unipetrol začíná čerpat ropu ze státních rezerv

Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, 14. ledna 2025, Nelahozeves.

Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, 14. ledna 2025, Nelahozeves. Zdroj: Profimedia.cz

ČTK

Rafinérská společnost Orlen Unipetrol začíná využívat slíbenou ropu ze státních rezerv. Z ruského ropovodu Družba totiž ropa stále neproudí. Firma to v pondělí oznámila na síti X. Rafinerie Orlenu Unipetrol v Česku zatím podle společnosti fungují bez omezení. Zastavení dodávek v ropovodu Družba oznámily také Slovensko a Maďarsko. 

Šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr minulý týden řekl novinářům, že stát v případě dlouhodobějšího omezení dodávek z Družby půjčí společnosti Orlen Unipetrol až 330 tisíc tun ropy z nouzových zásob, což vystačí na více než měsíc provozu rafinerií. Nedostatek ropy pro český trh tak podle něj nehrozí.

„Rámcová půjčka až 330 tisíc tun ropy nám umožní zajistit pokračování výroby paliv v litvínovské rafinerii. Aktuálně běží výroba pohonných hmot v obou našich rafineriích, tedy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, bez omezení a v plné výši,“ doplnila firma.

Maďarsko čeká rychlé obnovení dodávek

„Kvůli nočnímu dronovému útoku musely být pozastaveny dodávky ropovodem Družba do Maďarska,“ uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Právě jsem hovořil s náměstkem ruského ministra energetiky, který mi sdělil, že kvůli útoku nyní nejsou dodávky možné, ale pracuje se na nápravě. A pokud se nestane nic mimořádného, pak se mohou odpoledne či brzy večer dodávky do Maďarska obnovit,“ dodal. Podle serveru Politico ministr rovněž vyzval Ukrajinu, aby neútočila na energetickou infrastrukturu sloužící k dodávkám do Maďarska.

Slovenský přepravce ropy Transpetrol podle Reuters uvedl, že dodávky byly zastaveny kvůli „technickým důvodům mimo území Slovenska“.

Družba už týden neteče

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v úterý 4. března v České televizi řekl, že se dodávky z Družby do Česka zastavily kvůli neuskutečněným platbám mezi společností Orlen Unipetrol a ruskými dodavateli. Platby se zastavily kvůli problémům vyplývajícím z posledního balíčku sankcí, které na Rusko uvalily Spojené státy americké, napsala agentura Reuters s odvoláním na své dva zdroje.

V případě, že by půjčka 330 tisíc tun ropy nestačila, je SSHR připravena diskutovat o uvolnění dalších zásob. Po první půjčce totiž stále zůstane v rezervách státu ropa na zhruba 60 dní provozu. Orlen Unipetrol zároveň podle Švagra podniká kroky k zajištění alternativních druhů ropy, které by do Česka mohly přitéct ropovodem IKL a na něho navázaným rozšířeným ropovodem TAL z Itálie.

Družba stála i loni

Například kralupská rafinerie už druh ropy dodávaný z Ruska delší dobu nevyužívá. Ropu z Družby dosud zpracovává rafinerie v Litvínově, ale i tam se podle dřívějších informací Orlenu Unipetrol provádějí úpravy technologií a rafinerie je technicky připravená na jiné ropné směsi. Dodávky z Družby se přerušily i loni v prosinci na několik dní. Vláda tehdy také rozhodla půjčit společnosti Orlen Unipetrol ropu z nouzových zásob, ale po obnovení dodávek z Družby to nakonec nebylo nutné.

Loni bylo do Česka dovezeno 6,5 milionu tun ropy, meziročně o 12 procent méně. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Českého statistického úřadu (ČSÚ). Největším dovozcem ropy do Česka bylo právě Rusko s podílem 42 procent, ale dovoz z Ruska meziročně klesl asi o třetinu. Spolu s tím se snížilo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz ropy třeba z Ázerbájdžánu, jehož podíl dodávek je už těsně za Ruskem.