Evropská komise vzkazuje Velké Británii: Státní podpora jádra ničí trh | E15.cz

Evropská komise vzkazuje Velké Británii: Státní podpora jádra ničí trh

Evropská komise vzkazuje Velké Británii: Státní podpora jádra ničí trh
V říjnu 2013. Plán, který premiér David Cameron přednesl i personálu elektrárny Hinkley Point B, nyní ztrhala Evropská komise
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jan Stuchlík

Jestli v Česku ještě někdo pořád uvažuje o státní podpoře pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín, měl by si přečíst dopis, který poslala Evropská komise do Londýna. V něm v podstatě konstatuje, že garance, které britská vláda dala konsorciu firem v čele s francouzskou EdF na výstavbu elektrárny Hinkley Point C, vážně poškozují trh a odporují pravidlům státní pomoci v Evropské unii.

Britský model podpory nových jaderných reaktorů je vzorem pro české ministerstvo průmyslu a obchodu, které pravidla podpory pro nové temelínské bloky připravuje. Češi chtějí od Britů převzít zejména garanci výkupní ceny elektřiny z nových bloků, která by zaručila investorovi stabilní tržby a návratnost projektu. Britové navíc EdF nabídli garanci za úvěry, které si na výstavbu vezme, a také garanci za politické riziko, že vláda elektrárnu v budoucnu zavře.

„Komise soudí, že takový nástroj je schopen vážně narušit fungování trhu, protože jeho příjemce bude chráněn před riziky, které musí nést ostatní účastníci trhu. Kombinace garance ceny s úvěrovou zárukou a dalšími podmínkami dělá ze záměru pro investora v podstatě bezrizikový projekt,“ píše v dopise komise. Ve svém vyjádření vyvrací skoro všechny argumenty, kterými Londýn podporu obhajuje.

Britové: Elektrárna Hinkley Point C je veřejný zájem

Britská vláda legálnost garancí obhajuje například tím, že výstavba a provozování elektrárny Hinkley Point C je službou ve veřejném zájmu, kterou by žádný subjekt za tržních podmínek neposkytoval. Zároveň je nástrojem pro dosažení celoevropského zájmu snižovat podíl fosilních paliv v energetice. Konečně jaderná elektrárna řeší také problém bezpečnosti dodávek elektřiny, protože v příštích letech z trhu zmizí část uhelných i starých jaderných elektráren.

Komise však tvrdí, že o službu ve veřejném zájmu nejde, protože výrobu elektřiny zajišťují firmy i bez státní pomoci. Navíc jaderná technologie je dostatečně zralá, aby se bez podpory obešla. Samo britské ministerstvo pro energetiku a klimatickou změnu přitom přiznává, že kolem let 2027 až 2030 se výstavba jaderných elektráren vyplatí bez státních garancí.

Zabezpečí dodávky elektřiny?

Hinkley Point C podle Bruselu nerozptyluje ani obavy o zabezpečení dodávek elektřiny. Kritický pokles výrobní kapacity se podle britských výpočtů odehraje v roce 2020, zatímco nová jaderná elektrárna by měla stát nejdříve v roce 2023.

Ke snižování závislosti na fosilních palivech a redukci emisí oxidu uhličitého povedou i jiné, méně finančně náročné a hlavně tržně orientované nástroje, které už Británie má, argumentuje komise. Mezi ně patří třeba vládou stanovená cena emisí CO2. Podpora jádra tak ve výsledku z trhu vyřadí alternativní technologie, které by stejný cíl zajistily také, dodává Brusel.

Britský ministr energetiky Michael Fallon trvá na tom, že garance jsou v pořádku: „Využijeme konzultace s komisí, abychom ukázali, že projekt splňuje kritéria pro státní pomoc a že plní stanovené cíle za rozumnou cenu.“

Nejasné náklady
Brusel neumí posoudit jednu z podmínek pro schválení pomoci, a sice zda EdF a spol. získají díky podpoře více peněz, než je nutné, a zda byla její výše určena transparentně. Vláda slíbila garantovanou cenu 92,50 libry za megawatthodinu, nebo 89,50 libry v případě, že konsorcium postaví i elektrárnu Sizewell. Neřekla, od jaké referenční ceny se bude počítat rozdíl, který bude vláda do výše garance doplácet. Neexistuje ani mechanismus, jak tuto cenu určit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!