Finsko zachránilo stavbu jaderné elektrárny Hanhikivi
Spolu s Fortumem nově do konsorcia vstoupila také developerská společnost SRV, která získala podíl 1,8 procenta. Ocelářská společnost Outokumpu, největší finský akcionář Fennovoimy, navýšila svůj podíl z 12,2 na 14 procent. Celkem tak 24 finských společností drží v konsorciu podíl 65,1 procenta. Zbytek patří dceři Rosatomu RAOS Voima Oy.
Výstavbu reaktoru na východním pobřeží Finska ohrozil letos v červnu zájem chorvatské společnosti Migrit Solarna Energija o koupi devítiprocentní podílu v konsorciu. Agentura Reuters zjistila, že společnost založili před třemi lety ruští vlastníci.
Nepřesvědčivé údaje
Finský ministr hospodářství Oli Rehn proto Fennovoimu vyzval, aby mu dodala detaily o vlastnické struktuře a způsobu financování Migrit Solarna Energija.
Údaje o chorvatské společnosti, kterou Fennovoima zaslala ministerstvu hospodářství, ovšem tamní úředníky nepřesvědčily. Ministerstvo v polovině července sdělilo, že udělení licence pro stavbu zůstává otevřené do rozhodnutí vlády, jestli je projekt stále ve veřejném zájmu.
Majetkové změny ve Fennovoimě jsou dobrou zprávou i pro český ÚJV Řež ze skupiny ČEZ. Při výstavbě elektrárny za 7,3 miliardy eur se bude mimo jiné zabývat kontrolou a nezávislým posouzením projektové a bezpečnostní dokumentace a dokumentace k aktivní zóně reaktoru. Stavba elektrárny by měla začít v roce 2017. Elektřinu do sítě by měla dodávat od roku 2024.
Místo plánované výstavby elektrárny Hanhikivi
Rosatom chce Finům dokázat, že jadernou elektrárnu postaví lépe než Areva